Forum DDN - Drogowskazy do Nieba.

  



Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
Post: 12 cze 2014, o 23:07 
Offline
1000p
1000p

Rejestracja: 28 gru 2006, o 10:35
Posty: 6455
13 czerwca Święty Antoni z Padwy, prezbiter i doktor Kościoła+

Obrazek

Ferdynand Bulonne urodził się w Lizbonie w 1195 r. Pomiędzy 15. a 20. rokiem życia wstąpił do Kanoników Regularnych św. Augustyna, którzy mieli swój klasztor na przedmieściu Lizbony. Spędził tam dwa lata, po czym przeniósł się do klasztoru w Coimbrze, które to miasto, obok Lizbony, było drugim, najważniejszym ośrodkiem życia religijnego i kulturalnego kraju. Tam zdobył gruntowne wykształcenie teologiczne i w roku 1219 otrzymał święcenia kapłańskie.
W rok potem Ferdynand był świadkiem pogrzebu pięciu franciszkanów zamordowanych przez mahometan w Maroko. Przy tej okazji po raz pierwszy usłyszał o duchowych synach św. Franciszka z Asyżu i natychmiast wstąpił do nich w Olivanez, gdzie osiedlili się przy kościółku św. Antoniego Pustelnika. Z tej okazji Ferdynand zmienił swoje imię na Antoni. Zapalony duchem męczeńskiej ofiary, postanowił udać się do Afryki, by tam oddać swoje życie dla Chrystusa. Jednak plany Boże były inne. Antoni zachorował śmiertelnie i musiał wracać do ojczyzny. Jednakże na Morzu Śródziemnym zastała go burza i zapędziła jego statek na Sycylię. W roku 1221 odbywała się w Asyżu kapituła generalna nowego zakonu. Antoni udał się tam i spotkał się ze św. Franciszkiem (+ 1226). Po skończonej kapitule oddał się pod władzę brata Gracjana, prowincjała Emilii i Romanii, który mu wyznaczył erem w Montepaolo w pobliżu Forli. Czas tam spędzony Antoni wykorzystał na pogłębienie życia wewnętrznego i dla swoich studiów. Ze szczególnym zamiłowaniem zagłębiał się w Pismo święte. Równocześnie udzielał pomocy duszpasterskiej i kaznodziejskiej. Sława jego kazań dotarła niebawem do brata Eliasza, następcy św. Franciszka. Ten ustanowił go generalnym kaznodzieją zakonu.
Odtąd Antoni przemierzał miasta i wioski, nawołując do poprawy życia i pokuty. Dar wymowy, jego niezwykle obrazowy i plastyczny język, ascetyczna postawa, żar i towarzyszące mu cuda gromadziły przy nim tak wielkie tłumy, że musiał głosić kazania na placach, gdyż żaden kościół nie mógł pomieścić słuchaczy. W latach 1225-1227 udał się z kazaniami do południowej Francji, gdzie z całą mocą zwalczał szerzącą się tam herezję katarów (albigensów). Kiedy powrócił do Italii, na kapitule generalnej został wybrany ministrem (prowincjałem) Emilii i Mediolanu. W tym czasie napisał Kazania niedzielne. W roku 1228 udał się do Rzymu, by załatwić pilne sprawy swojej prowincji. Z tej okazji papież Grzegorz IX zaprosił go z okolicznościowym kazaniem. Wywarło ono na papieżu tak silne wrażenie, że nazwał Antoniego "Arką Testamentu". Papież polecił mu wówczas, by wygłaszał kazania do tłumów pielgrzymów, którzy przybywali do Rzymu. Na prośbę kardynała Ostii Antoni napisał Kazania na święta. Wygłosił tam także kazania wielkopostne.
Po powrocie do swojej prowincji udał się do Werony, gdzie władcą był znany z okrucieństw i tyranii książę Ezelin III. Był on zwolennikiem cesarza i w sposób szczególnie okrutny mścił się na zwolennikach papieża. Do niego wtedy należała także Padwa. Antoni wiedział, że naraża własne życie, miał jednak odwagę powiedzieć władcy prawdę. Ku zdumieniu wszystkich tyran nie śmiał go tknąć i wypuścił cało.
Święty Antoni z Padwy Antoni obdarzony był wieloma charyzmatami - miał dar bilokacji, czytania w ludzkich sumieniach, proroctwa. Wykładał filozofię na uniwersytecie w Bolonii. W roku 1230 na kapitule generalnej zrzekł się urzędu prowincjała (ministra) i udał się do Padwy. Był zupełnie wycieńczony, zachorował na wodną puchlinę. Opadając z sił, zatrzymał się w klasztorku w Arcella, gdzie przy śpiewie O gloriosa Virginum wieczorem w piątek, 13 czerwca 1231 roku, oddał Bogu ducha mając zaledwie 36 lat.

http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/img ... toni_2.jpg


Jego pogrzeb był wielką manifestacją. Pochowano go w Padwie w kościółku Matki Bożej. W niecały rok później, 30 maja 1232 roku, papież Grzegorz IX zaliczył go w poczet świętych. O tak rychłej kanonizacji zadecydowały rozliczne cuda i łaski, jakich wierni doznawali na grobie św. Antoniego.

Komisja papieska stwierdziła w tak krótkim czasie 5 uzdrowień z paraliżu, 7 wypadków przywrócenia niewidomym wzroku, 3 głuchym słuchu, 2 niemym mowy, uzdrowienie 2 epileptyków i 2 wypadki wskrzeszenia umarłych. Kult św. Antoniego rozszedł się po całym świecie bardzo szybko.


Grzegorz IX bullą Cum iudicat w 1233 roku wyznaczył dzień jego dorocznej pamiątki na 13 czerwca. Sykstus V w 1586 r. włączył jego święto do kalendarza powszechnego Kościoła. Na życzenie króla Hiszpanii Filipa V Innocenty XIII w roku 1722 ustanowił 13 czerwca świętem dla całej Hiszpanii i podległej jej wówczas Ameryki Południowej. W Padwie zainicjowano praktykę czczenia w każdy piątek śmierci św. Antoniego i we wtorek jego pogrzebu. W 1946 r. Pius XII ogłosił go doktorem Kościoła.
Św. Antoni Padewski jest patronem zakonów: franciszkanów, antoninek oraz wielu bractw; Padwy, Lizbony, Padeborn, Splitu; dzieci, górników, małżeństw, narzeczonych, położnic, ubogich, podróżnych, ludzi i rzeczy zaginionych. Na miejscu grobu św. Antoniego - Il Santo - wznosi się potężna bazylika, jedno z najbardziej popularnych sanktuariów w Europie. Przeprowadzone w 1981 r. badania szczątków Świętego ustaliły, że miał 190 cm wzrostu, pociągłą twarz i ciemnobrązowe włosy. Na kolanach wykryto cienkie pęknięcia, spowodowane zapewne długim klęczeniem.

W ikonografii św. Antoni przedstawiany jest w habicie franciszkańskim; nieraz głosi kazanie, czasami trzyma Dziecię Jezus, które mu się według legendy ukazało (podobnie jedynie legendą jest jego kazanie do ryb czy zniewolenie muła, żeby oddał cześć Najświętszemu Sakramentowi, by w ten sposób zawstydzić heretyka). Jego atrybutami są: księga, lilia, serce, ogień - symbol gorliwości, bochen chleba, osioł, ryba.



źródło: http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/06-13.php3

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Na górę
Post: 22 kwie 2023, o 17:29 
Offline
0p
0p

Rejestracja: 22 kwie 2023, o 17:21
Posty: 1
Bazylika św. Antoniego Padewskiego jest kościołem wyznania rzymskokatolickiego w Rybniku, w województwie śląskim. Kościół parafialny archidiecezji katowickiej poświęcony jest Antoniemu z Padwy i posiada tytuł bazyliki mniejszej. Neogotycki kościół z początku XX wieku posiada dwie wieże, których wysokość podawana jest od 80 do 97 metrów, i jest obiektem zabytkowym W 1823 roku w Rybniku wybudowano kaplicę, w której umieszczono XVII-wieczną figurę patrona św. Antoniego. Obecny kościół został zbudowany w latach 1903-1906 według planów architekta Ludwiga Schneidera (1854-1943), regionalnego architekta kościelnego z Opola. Konsekrowany został przez kardynała Adolfa Bertrama w 1915 roku. W wyniku wybuchu dynamitu na stacji kolejowej w Rybniku 22 czerwca 1921 r. kościół doznał poważnych uszkodzeń. Znaczne zniszczenia nastąpiły również podczas II wojny światowej w 1945 r. Odnowiony w 1952 roku kościół stał się w 1957 roku siedzibą parafii. 14 października 1959 roku spłonęła północna wieża kościoła, zniszczeniu uległy także organy. Papież Jan Paweł II nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej w 1993 roku.Neogotycki kościół został zaprojektowany jako trójnawowy kościół halowy i zbudowany z cegły. Jego nawa jest znacznie szersza od naw bocznych, które kontynuują ambulatorium chóru. Chór zamyka się po dwóch przęsłach pięcioboczną apsydą. Ma 68 m długości i do 40 m szerokości. Kolumny są wykonane z nieotynkowanej cegły, podobnie jak grzbiety 30-metrowych sklepień kolebkowych. Ich powierzchnie są niebieskie w nawie i transepcie, a turkusowe nad chórem i przejściem. Dwie wieże drugiej fasady wieżowej dominują w krajobrazie miasta swoją wysokością, podawane są wysokości od 80 do 97 metrów. Nad wejściem i wskazanym przejściem znajdują się wieżyczki kalenicowe - wszystkie hełmy wieżowe są pokryte miedzią. Neogotycki ołtarz i ambona zostały wykonane przez wrocławskiego stolarza Carla Buhla. Znajduje się w nim figura św. Antoniego, patrona ziemi rybnickiej. Jest to ludowo-barokowa rzeźba pochodząca z XVI lub XVII wieku; prawdopodobnie pochodzi z dawnego kościoła parafialnego i stała w kaplicy w latach 1828-1906, gdzie dziś na plac bazyliki prowadzą szerokie schody. W ściany boczne wmurowane są stacje drogi krzyżowej z Oberammergau. Zegar kościelny został wykonany przez Johanna Mannhardta z Monachium. Na przełomie roku 1999/2000 bazylika została wyposażona w nowe witraże o łącznej powierzchni 300 m².

Obrazek


Na górę
Post: 2 cze 2023, o 11:37 
Offline
0p
0p

Rejestracja: 25 maja 2023, o 12:32
Posty: 3
Dziękuję za super wpis! Bardzo fajny
https://modnaulica.pl/


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.
Czytając to Forum DDN, wyrażam swoją Miłość do Maryi i Jezusa Chrystusa, wierząc w Jego Wszechmoc i Miłosierdzie.

"Od Prawdy zależy przyszłość naszej Ojczyzny" - święty Jan Paweł II

Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy Jezu Ufam Tobie!