Forum DDN - Drogowskazy do Nieba.

  Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
Post: 7 paź 2014, o 20:10 
Offline
1000p
1000p
Awatar użytkownika

Rejestracja: 8 paź 2013, o 19:41
Posty: 1062
Relikwie Ojca Pio w płockim szpitalu

Od niedawna Ojciec Pio jest duchowym patronem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, jednej z tysięcy lecznic, w których toczy się walka o zdrowie i życie człowieka. A stało się to dzięki sprowadzeniu na stałe relikwii Świętego do kaplicy szpitalnej. W niewielkim metalowym relikwiarzu z kryształową obudową znajduje się fragment jednego z bandaży, którymi Ojciec Pio zasłaniał stygmaty na dłoniach.

Uroczystość wprowadzenia relikwii odbyła się 23 września, dokładnie w liturgiczne wspomnienie Świętego. Sprawowana przed kaplicą wieczorna Msza Święta, której przewodniczył kapelan szpitala ks. Tomasz Markowicz, zgromadziła liczne grono lekarzy, pielęgniarek, pracowników szpitala, chorych i ich rodziny. Po uroczystym wniesieniu relikwiarza na miejsce celebry został odczytany dekret kurii generalnej kapucynów w Rzymie poświadczający autentyczność relikwii (podpisał go postulator generalny, ojciec F. A. Tessari).

O tym, czym dla wierzących są relikwie ludzi wyniesionych na ołtarze, przypomniał w kazaniu ks. Piotr Grzywaczewski, liturgista z płockiego Wyższego Seminarium Duchownego: ?Każdy wierzący człowiek chce dotknąć, zobaczyć heroicznego naśladowcę Chrystusa, który nieprzeciętnie naśladował swojego Mistrza i heroicznie służył swoim bliźnim. Wówczas ucałowanie relikwii, dotykanie, oglądanie, ich bezpośrednia fizyczna bliskość stają się ?pasem transmisyjnym? ułatwiającym przekazywanie w modlitwie danemu świętemu naszych próśb i trosk?. Mówiąc o idei orędownictwa, ks. Grzywaczewski podkreślił, że zamknięty w relikwiarzu fragment bandaża z zasuszonymi kroplami krwi Ojca Pio stanowi nie tylko autentyczną, materialną pamiątkę po wielkim duchowym synu św. Franciszka, ale dzięki niemu właśnie w danym miejscu możemy mieć pewność szczególnego wstawiennictwa i patronatu Świętego. Zaznaczył też, że dla wszystkich przychodzących do kaplicy szpitalnej relikwie są zachętą do medytacji tajemnicy krzyża w swoim życiu.

Pod koniec Mszy Świętej ksiądz kapelan przekazał na ręce wicedyrektor Danuty Tarki jedną z pamiątkowych tabliczek z wyrytą modlitwą do Ojca Pio (zawisną one na ścianach sal szpitalnych). ?Przyjęcie relikwii do naszego szpitala, to zaszczyt i zobowiązanie ? powiedziała wówczas wicedyrektor szpitala. ? Zaszczyt, bo jesteśmy od tej chwili w pewien sposób miejscem świętym; zobowiązanie, bo za patrona duchowego naszego szpitala przyjmujemy wzór cnót i poświęceń?. Tego wieczoru chorzy i pracownicy szpitala mieli po raz pierwszy możliwość ucałowania relikwiarza.

To ważne duchowe wydarzenie dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku poprzedziło kilkudniowe przygotowanie. Pacjenci i członkowie personelu medycznego poszczególnych oddziałów uczestniczyli w sprawowanych dla nich Eucharystiach, które wprowadzały ich w sens i znaczenie relikwii.

Agnieszka Małecka
fot. Paweł Kępka

?Głos Ojca Pio? (nr 48/2007)

źródło: http://glosojcapio.pl/index.php?option= ... Itemid=103


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.
Czytając to Forum DDN, wyrażam swoją Miłość do Maryi i Jezusa Chrystusa, wierząc w Jego Wszechmoc i Miłosierdzie.

"Od Prawdy zależy przyszłość naszej Ojczyzny" - święty Jan Paweł II

Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy Jezu Ufam Tobie!