Forum DDN - Drogowskazy do Nieba.
  

Strefa czasowa: UTC + 1Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
Admin_DDN
 Tytuł: 16 X -36 lat temu kard. Wojtyła został wybrany na papieża
PostNapisane: 16 paź 2014, o 12:08 
Offline
1000p
1000p
Postów: 6408
Skąd: Polska
36 lat temu kard. Wojtyła został wybrany na Następcę św. Piotra


Rano w Kaplicy św. Sebastiana w Bazylice Watykańskiej przy grobie św. Jana Pawła II Eucharystii przewodniczył ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

Mszę św. koncelebrowało 100 księży. W homilii ks. abp Mieczysław Mokrzycki mówił o potrzebie wypełnienia na nowo tego, do czego wzywał nas i zachęcał Jan Paweł II.

Osobisty sekretarz Papieża Polaka przypomniał pierwszą encyklikę ?Redemptor Homini?. Ojciec św. zawarł w niej pierwszą i zasadniczą prawdę, o której nieustannie nam przypominał. ?To Chrystus jest centrum naszego życia? ? mówił ks. abp.
- Czy nie czas powiedzieć dziś sobie: Obudź się, obudź się i powstań z martwych, a zajaśnieje ci Chrystus! Co znaczy ? obudź się? ?Obudź się? znaczy otwórz drzwi Chrystusowi na oścież; nie tylko swojego serca, ale miejsca pracy, systemu społecznego i ekonomicznego. Niełatwo to uczynić, ale wytrwałość, wierność będzie nagrodzona. Prośmy zatem ? św. Janie Pawle II, bądź naszym patronem. Dzięki Tobie wielu ludzi odnajdywało Chrystusa i sens swojego życia ? powiedział ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

Podczas wczorajszej audiencji generalnej w Watykanie Ojciec św. Franciszek nawiązał do przypadającej dziś rocznicy wyboru naszego rodaka na Papieża. Ojciec św. Franciszek zachęcał Polaków, by od Jana Pawła II uczyli się ?ewangelicznego radykalizmu?.
? Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów z Polski. Dzisiaj obchodzimy wspomnienie św. Teresy od Jezusa, karmelitanki, dziewicy i doktora Kościoła. Jutro natomiast przypada kolejna już rocznica wyboru na Stolicę Piotrową św. Jana Pawła II. Tych dwoje świętych łączy zawierzenie Bogu wszystkiego, oddanie Kościołowi i duch mistycyzmu. Uczmy się od nich ewangelicznego radykalizmu i dorastania do życia w pełnej komunii z Bogiem. Z serca błogosławię Wam, tu obecnym i Waszym bliskim ? powiedział Papież Franciszek.

W Toruniu powstaje świątynia pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, która stanowi wotum wdzięczności za osobę i posługę Papieża Polaka. Ojciec Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja, mówił niedawno, że chce, aby do konsekracji świątyni doszło 18 maja 2016 roku. WIĘCEJ

Ks. kard. Karol Wojtyła został wybrany na Papieża w poniedziałek, 16 października 1978 r., w drugim dniu konklawe. Biały dym zwiastujący dokonanie wyboru pojawił się nad Kaplicą Sykstyńską o godz. 18.18.

W nocy z 28 na 29 września 1978 roku, po zaledwie 33 dniach pontyfikatu, zmarł Papież Jan Paweł I. 14 października rozpoczęło się więc drugie już w tym roku konklawe ? zebranie kardynałów mające wyłonić nowego Papieża. 16 października 1978 roku około godziny 17.15 w siódmym głosowaniu metropolita krakowski, kardynał Karol Wojtyła został wybrany Papieżem. Przyjął imię Jan Paweł II. O godz. 18.45 kard. Pericle Felici ogłosił wybór nowego Papieża ? HABEMUS PAPAM!

Jan Paweł II udzielił pierwszego błogosławieństwa ?Urbi et Orbi? ? ?Miastu i Światu?. 22 października na Placu Świętego Piotra odbyła się uroczysta inauguracja pontyfikatu, a następnego dnia pierwsza audiencja dla 4000 Polaków zgromadzonych w auli Pawła VI. Msza św. inaugurująca pontyfikat była transmitowana przez radio i telewizję na wszystkie kontynenty. Dla Polaków, w kraju rządzonym przez komunistów, była to pierwsza transmisja Mszy św. od czasów przedwojennych. 12 listopada Jan Paweł II uroczyście objął katedrę Rzymu ? Bazylikę św. Jana na Lateranie, stając się w ten sposób Biskupem Rzymu.

Bliscy znajomi Karola Wojtyły wspominają, że w dniach poprzedzających konklawe , kard. Wojtyła był bardzo małomówny i skupiony, mogło to wskazywać, że przeczuwał to, co się potem wydarzyło. Gdy rano, 29 września 1978 r. metropolita krakowski dowiedział się o nagłej śmierci Jana Pawła I, był głęboko wstrząśnięty mówiąc: ?Niezbadane są wyroki Boże, chylimy przed nimi głowę?.

Przyszły Papież, noc poprzedzającą wyjazd na pogrzeb Jana Pawła I oraz kolejne konklawe, spędził w domu gościnnym sióstr urszulanek na Powiślu w Warszawie. Warto też dodać, że w tym samym domu od lat mieszkał wybitny historyk i filozofii Stefan Świeżawski, wieloletni przyjaciel Karola Wojtyły, który powiedział, że kard. Wojtyła ??był wtedy bardzo milczący. Pożegnaliśmy się właściwie bez słowa. Widziałem, że nie chce nic mówić. A on już wiedział??

Warto również dodać, że kard. Wojtyła niemal ? nie zdążył? na konklawe, które wybrało go na Papieża. 14 października Karol Wojtyła wybrał się po południu do kliniki Gemelli, aby odwiedzić chorego przyjaciela, biskupa Deskura. Do Kaplicy Sykstyńskiej wszedł praktycznie ostatni, a warto zaznaczyć, że po zamknięciu wrót Kaplicy do środka nie wpuszcza się nikogo, nawet kardynałów.

Jan Paweł II, w wygłoszonej przez siebie homilii podczas Mszy św. z okazji 25. rocznicy jego pontyfikatu, 16 października 2003 r., powiedział, że w momencie wyboru silnie odczuł w swym sercu pytanie, jakie skierował Jezus do Piotra: ?Miłujesz Mnie, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?? (J 21, 15-16); i dodał, że : ?Każdego dnia odbywa się w mym sercu ten dialog, a w duchu wpatruję się w to łaskawe spojrzenie zmartwychwstałego Chrystusa, które ośmiela, aby jak Piotr ze świadomości swej ludzkiej ułomności ze spokojem odpowiadał: >>Panie, Ty wiesz? Ty wiesz, że Cię kocham, a potem podejmować zadania, jakie On sam przed nami stawia<<.

Metropolita krakowski stał się 262. następcą św. Piotra. Był on pierwszym od 455 lat Papieżem, który nie pochodził z Włoch. Został nazwany Papieżem Pielgrzymem. Odbył 104 podróże zagraniczne. Ojczyznę odwiedził dziewięciokrotnie.


https://www.youtube.com/watch?feature=p ... 1l1HwCzKlU


źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/36 ... sw-piotra/

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


    |    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

..
Skocz do:  

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.
Czytając to Forum DDN, wyrażam swoją Miłość do Maryi i Jezusa Chrystusa, wierząc w Jego Wszechmoc i Miłosierdzie.

"Od Prawdy zależy przyszłość naszej Ojczyzny" - święty Jan Paweł II


Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy Jezu Ufam Tobie!

+ Ewangelia na każdy dzień     + Pismo Święte     + Katechizm Kościoła Katolickiego     + Portal Radio Maryja     + Słuchaj Radia Maryja, przez internet   
Użytkowanie witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Polityka cookies. ;   Polityka prywatności.