Forum DDN - Drogowskazy do Nieba.

  



Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
Post: 24 gru 2014, o 23:22 
Offline
1000p
1000p

Rejestracja: 28 gru 2006, o 10:35
Posty: 6446
O tradycji łamania się opłatkiem

Obrazek

Łamanie się opłatkiem jest jedną z najpiękniejszych tradycji bożonarodzeniowych. Większość z nas nie zdaje sobie jednak sprawy z sensu i z pochodzenia tego starego zwyczaju.

Pierwsze polskie źródłowe wzmianki o łamaniu się opłatkiem sięgają końca XVIII wieku, jednak tradycja ta może być starsza ? sama forma, jaką posiada obecny opłatek wigilijny miała pojawić się bowiem na świecie już w wieku XVI.

Początki były związane zawsze z produkcją przy kościele ? najpierw robili to kościelni czy organiści; z czasem byli to bracia zakonni bądź siostry zakonne ? tłumaczy siostra Józefa z opłatkarni sióstr Bernardynek w Łodzi. Sama tradycja dzielenia się opłatkiem jest typowo polska. To dzielenie się miłością ? dodaje.
- Kiedy składamy sobie życzenia, łamiąc się chlebem, dzielimy się sercem, miłością. Przy dzieleniu zawsze obecny jest z nami Chrystus ? ?Bo gdzie dwóch lub trzech jest zebranych w moje imię, tam jestem wśród nich?(Mt 18,20) . Chleb jest podstawowym, powszechnym pokarmem. Dawniej, po wojnie, mówiło się, że ?jak jest chleb, to na pewno będzie można przeżyć najtrudniejsze dni?. Gdy jest chleb i miłość, to do przeżycia dnia to wystarczy ? zaznacza siostra Józefa.

Tajemnicą dobrze połamanego opłatka jest spotkanie w domu, wśród bliskich sobie ludzi. Kolacja w restauracji, to już nie ta sama wigilia ? dodaje siostra Józefa.
- W dzisiejszych czasach organizuje się dzielenie opłatkiem w szkołach, w urzędach ? dobrze, że tak się dzieje, bo tam dzieli się dobro, płyną dobre słowa, ale chodzi przede wszystkim o to, by opłatkiem dzielić się w kręgu osób sobie bliskich, by nagromadzone ? czasami przez cały rok ? trudności ?przełamać?, wraz z opłatkiem ? wyjaśnia zakonnica.

Wigilijne opłatki zazwyczaj są poświęcone przez kapłana, przed przełamaniem się nimi z bliźnimi, może jednak pobłogosławić je także głowa rodziny, wypowiadając słowa modlitwy:
?Błogosławiony jesteś, Panie, Boże wszechświata, bo dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy chleb, który jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich. Ty z miłości posłałeś na świat swojego Jednorodzonego Syna, który pod postacią chleba daje nam swoje Ciało jako pokarm i zadatek nieśmiertelności. Na pamiątkę Jego Narodzenia mamy dzisiaj zasiąść do wspólnego stołu i łamać się opłatkiem. Pobłogosław nas i te opłatki, którymi będziemy się dzielić zwyczajem naszych ojców i składać sobie wzajemnie świąteczne życzenia. Napełnij nasze serca życzliwością, miłością i pokojem, abyśmy codziennym postępowaniem potwierdzali to, co wypowiadać będziemy ustami. Spraw, abyśmy byli dla siebie nawzajem dobrzy jak chleb i kiedyś zgromadzili się na braterskiej uczcie w Twoim królestwie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen?.


RIRM


źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/o- ... oplatkiem/

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.
Czytając to Forum DDN, wyrażam swoją Miłość do Maryi i Jezusa Chrystusa, wierząc w Jego Wszechmoc i Miłosierdzie.

"Od Prawdy zależy przyszłość naszej Ojczyzny" - święty Jan Paweł II

Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy Jezu Ufam Tobie!