Forum DDN - Drogowskazy do Nieba.

  



Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 53 ]  Idź do strony nr...    Poprzednia 1 2 3 4
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: 2 Synów
Post: 9 sty 2013, o 21:08 
Offline
200p
200p

Rejestracja: 16 gru 2012, o 23:18
Posty: 265
Cytuj:
Ale ja nie wierzę i już. To nie jest tak jak pstryknąć palcem. Poza tym trzeba chcieć, a ja nie chce. Zbawiony też być nie chcę.
A końcówki nie rozumiem. Chyba coś ci się zjadło. (literki)
dziad gadał , do obrazu ,
a ten do niego ani razu . :)

_________________
Miłość nie jest kochana
Św. Franciszek


Na górę
 Tytuł: Re: 2 Synów
Post: 9 sty 2013, o 21:09 
Offline
1000p
1000p

Rejestracja: 28 gru 2006, o 10:35
Posty: 6445
Po co piszesz że nie chcesz być zbawiony? Skoro nie wierzysz w to ?
Jeśli w coś nie wierzę, to nie piszę że to mi nie smakuje i nie chcę, tylko pisze że jak nie ma to nie ma i kropka, a jak jest to chcę , ale nie pisze że jak nie wierzę że coś jest , to nie biorę , dziękuję (bo tego nie ma i nie ma za co dziękować / niechcieć)
Nielogiczne niechcenie czegoś co uważa się że nie istnieje

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Na górę
 Tytuł: Re: 2 Synów
Post: 9 sty 2013, o 21:11 
Offline
200p
200p

Rejestracja: 15 lip 2012, o 15:19
Posty: 292
No faktycznie literówki się znalazły ale ....
Wracając do tematu....
pewnie że się nie zrobi pstryk i już się wierzy ale w odwrotną stronę też chyba podobne działanie jest...bo przecież nie zrobiłeś pstryk i jesteś nie wierzącym....
A co do chcieć i nie chcieć to faktycznie obowiązkowo musi być interwencja chirurga ;:108


Na górę
 Tytuł: Re: 2 Synów
Post: 9 sty 2013, o 21:53 
Offline
200p
200p

Rejestracja: 21 gru 2011, o 23:28
Posty: 369
Ok więc nie chce, nie wierzę, nie znam się i w ogóle zarobiony jestem.

_________________
No religion, no problem.


Na górę
 Tytuł: Re: 2 Synów
Post: 9 sty 2013, o 22:02 
Offline
200p
200p

Rejestracja: 15 lip 2012, o 15:19
Posty: 292
aj tam zarobiony ;:101
czasem wystarczy chwila na krótką modlitwę albo rozmowę z Panem,powiedzieć o swoich trudnościach czy radościach,
trzeba chcieć a Bóg nas poprowadzi tylko trzeba dać się prowadzić...właśnie trzeba chcieć....
Zmykam ale pomyślę w swojej cichej modlitwie o Tobie ;:167


Na górę
 Tytuł: Re: 2 Synów
Post: 9 sty 2013, o 22:03 
Offline
1000p
1000p

Rejestracja: 28 gru 2006, o 10:35
Posty: 6445
I to mi się podoba. Brawo ! Modlitwa ma wielką moc , nawet jak w nią nie wierzymy to i tak działa. ;:108

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Na górę
 Tytuł: Re: 2 Synów
Post: 9 sty 2013, o 22:36 
Offline
1000p
1000p

Rejestracja: 28 gru 2006, o 10:35
Posty: 6445
Bo to co najważniejsze i najciekawsze spowite jest gęstymi chmurami....
Obłok niewiedzy, mgła , zakrywa wszystko co ważne .. ale do czasu , na szczęście...

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Na górę
 Tytuł: Re: 2 Synów
Post: 11 sty 2013, o 22:30 
Offline
200p
200p

Rejestracja: 15 lip 2012, o 15:19
Posty: 292
Pewnie że do czasu....przyjdzie delikatny podmuch wiatru i rozgoni ta mgłę i gęste chmury....choć czasem musi przejść konkretna trąba powietrzna by rozgonić to co przeszkadza w ujrzeniu Światłości :wink:


Na górę
 Tytuł: Re: 2 Synów
Post: 14 sty 2013, o 09:21 
Offline
200p
200p

Rejestracja: 21 gru 2011, o 23:28
Posty: 369
I nawzajem.

_________________
No religion, no problem.


Na górę
 Tytuł: Re: 2 Synów
Post: 25 sty 2013, o 22:09 
Offline
200p
200p

Rejestracja: 16 gru 2012, o 23:18
Posty: 265
Cytuj:
3. Adam i Ewa mieli dwóch synów, z których jeden zabił drugiego. W jaki sposób zaludnili ziemię?
Jeśli Adam i Ewa mieli tylko synów, jeden z nich zginął, a Biblia nic nie mówi o córkach, to skąd na świecie pojawili się następni ludzie?


Owoce z niezakazanego drzewa
Historia Adama I Ewy to opowiadanie mądrościowe. Nie wolno nam zatrzymywać się na jego warstwie dosłownej, a trzeba szukać jego głębszego przesłania. Przede wszystkim nie traktuj autora biblijnego jak głupca, który nie wie skąd się biorą dzieci. Jest czymś oczywistym, że do tego trzeba i mężczyzny i kobiety. Wiadomo też, że kazirodztwo jest ? także dla autora Biblii - czymś bardzo złym. Jeśli to sobie uświadomisz dojdziesz do przekonania, że jedynym sposobem rozwikłania postawionego problemu jest próba innego niż dosłowny odczytania tekstu o Kainie i Ablu.


Czy tak można? Oczywiście. Przecież oprócz gatunków literackich które interpretujemy dosłownie (kronika, sprawozdanie, relacja) jest cała masa takich, do których nie wolno nam w ten sposób podchodzić. Weźmy pod uwagę poezję. Ktoś napisał:

Jeno wyjmij mi z tych oczu szkło bolesne - obraz dni, które czaszki białe toczy przez płonące łąki krwi.

Czy ktoś przy zdrowych zmysłach spróbuje interpretować to zdanie dosłownie? Czy poecie naprawdę utkwiło szkło w oku i parzył, jak ktoś toczy po polach (czemu polach krwi?) ludzkie czaszki?

Podobnie jest nie tylko z poezją. Mamy np. takie gatunki literackie jak baśń, mit, których warstwę historyczną odrzucamy jako nieprawdziwą, ale szukamy ukrytego w nich morału. Na przykład baśni o Kopciuszku chodzi o pokazanie, że krzywda i pracowitość są przez los wynagradzane, a lenistwo ukarane. Albo w opowiadaniu o Popielu, którego zjadły myszy możemy doszukiwać się jakiejś prawdziwej informacji o tym, że w czasach owego prehistorycznego polskiego króla była jakaś plaga myszy, które zżerając ludziom ich zbiory doprowadziły do społecznego niezadowolenia i upadku tego monarchy.

Tak też powinniśmy postąpić z historią o potomkach Adama i Ewy. To opowiadanie mądrościowe. Nie wolno nam zatrzymywać się na jego warstwie dosłownej, a trzeba szukać jego głębszego przesłania. Ważną przesłanką ku takiemu podejściu do sprawy są wspomniane wcześniej prawdy oczywiste: do zrodzenia potomstwa są potrzebni i kobieta i mężczyzna, a kazirodztwo jest grzechem. Sam jednak tekst daje nam w tym względzie kolejny argument. W wierszu Rdz 4, 14 -15 jest taki dialog między Kainem a Bogiem:

"Skoro mnie teraz wypędzasz z tej roli, i mam się ukrywać przed tobą, i być tułaczem i zbiegiem na ziemi, każdy, kto mnie spotka, będzie mógł mnie zabić!". Ale Pan mu powiedział: O, nie! Ktokolwiek by zabił Kaina, siedmiokrotną pomstę poniesie! Dał też Pan znamię Kainowi, aby go nie zabił, ktokolwiek go spotka.

Niby kim miałby być ów "każdy", który może teraz Kaina zabić? Wyraźnie widać, że autor zakłada istnienie także innych ludzi. Nie możemy więc jego przekazu traktować jako kroniki ludzkości, ale jak refleksję nad początkami świata, człowieka i panującego w nim grzechu...

O co więc chodzi w tej historii? O pokazanie jak grzech pierwszych rodziców, przedstawiony w 3 rozdziale Księgi Rodzaju symbolicznie jako zerwanie zakazanego owocu, nabiera bardzo realnych kształtów. Staje się bratobójstwem. Widać, że czyn Adama i Ewy rzeczywiście miał negatywne skutki nie tylko dla nich samych, ale także dla ich potomków. Natura ludzka rzeczywiście uległa zepsuciu. Stąd też między innymi katolicka nauka o grzechu pierworodnym. Przy okazji z przytoczonego dialogu dowiadujemy się także, że nawet morderca nie jest pozbawiony ludzkich praw i nie wolno nikomu bezkarnie go zabijać.

W tym duchu więc, a nie dosłownie, powinniśmy podchodzić do opowiadania o potomkach Adama i Ewy. Tę metodę powinniśmy zresztą stosować do wszystkich 11 pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju. Skoro jest w nich mowa o prehistorii, to nie możemy ich treści traktować dosłownie, a trzeba nam zwrócić uwagę na ich religijne przesłanie...

_________________
Miłość nie jest kochana
Św. Franciszek


Na górę
 Tytuł: Re: 2 Synów
Post: 20 lut 2013, o 20:11 
Offline
200p
200p

Rejestracja: 21 gru 2011, o 23:28
Posty: 369
Jeśli nie powinniśmy traktować Biblii dosłownie to może Kain nie zabił Abla tylko to taka metafora. Może go tylko uderzył. Może nie było tablic z przykazaniami, może to tylko taka metafora. ITD ITP.

_________________
No religion, no problem.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 53 ]  Idź do strony nr...    Poprzednia 1 2 3 4


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.
Czytając to Forum DDN, wyrażam swoją Miłość do Maryi i Jezusa Chrystusa, wierząc w Jego Wszechmoc i Miłosierdzie.

"Od Prawdy zależy przyszłość naszej Ojczyzny" - święty Jan Paweł II

Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy Jezu Ufam Tobie!