Forum DDN - Drogowskazy do Nieba.
  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
Admin_DDN
 Tytuł: Odpust Porcjunkuli – 2 sierpnia / odp. całkowity
PostNapisane: 1 sie 2012, o 10:42 
Offline
1000p
1000p
Postów: 6348
Skąd: Polska
Odpust Porcjunkuli – 2 sierpniaDrugiego sierpnia obchodzimy wspomnienie Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli. Czy jednak wiemy, że w tym dniu w każdym kościele parafialnym możemy zyskać odpust zupełny, zwany „odpustem Porcjunkuli”? Może nas to nieco dziwić, bo przecież odpust związany z danym kościołem obchodzimy w dniu jego święta tytularnego. Dlaczego więc jeszcze jeden dzień? Skąd on się wziął? Jak przeżyć go dobrze?

Franciszek i Porcjunkula

Musimy cofnąć się myślą do XIII wieku, stanąć w dolinie spoletańskiej we Włoszech przed maleńką, ówcześnie zupełnie zapomnianą kaplicą, oddaloną o 5 km od Asyżu. Zobaczylibyśmy wówczas Franciszka, który w 1206 roku własnymi rękami ją odbudowuje. Trzy lata później zobaczylibyśmy go, jak 24 lutego słucha Ewangelii o rozesłaniu Dwunastu (Mt. 10,7-10), która staje się jego regułą; ujrzelibyśmy pierwotną wspólnotę franciszkańską, która tam się gromadzi i stamtąd wyrusza głosić słowo Boże; zobaczylibyśmy Klarę, która nocą w niedzielę Palmową 1212 roku przyjmuje z rąk Franciszka habit; bylibyśmy świadkami rozwoju wspólnoty braci, którzy co roku w Zesłanie Ducha Świętego z różnych stron przybywają tam na kapitułę; w końcu zobaczylibyśmy Franciszka, który wieczorem w sobotę 3 października 1226 roku umiera w ukochanej przez siebie kapliczce.
Swój szczególny stosunek do Porcjunkuli Franciszek wyraził sześć miesięcy przed śmiercią, gdy poczuł się bardzo słabo. Tomasz z Celano, autor pierwszej biografii Świętego, podaje: „Chociaż bowiem wiedział, że po wszystkiej ziemi założone zostało Królestwo Niebieskie, i wierzył, że w każdym miejscu Bóg udziela łaski swoim wybranym, to jednak doświadczył, że miejsce kościoła Świętej Maryi w Porcjunkuli napełnione jest łaską bardziej obfitą i nawiedzane przez duchy z wysoka. Przeto często mówił: „Baczcie, synowie, byście kiedyś nie opuścili tego miejsca. Jeśliby was wyrzucono na zewnątrz z jednej strony, wchodźcie z powrotem z drugiej, bo miejsce to jest naprawdę święte i mieszkaniem Boga. Tutaj, gdy byliśmy nieliczni, Najwyższy pomnożył nas w liczbę; tutaj zapalił naszą wolę ogniem swej miłości; tutaj każdy, kto będzie się modlił pobożnym sercem, otrzyma to, o co będzie prosił, a ten, kto zgrzeszy, srożej będzie karany. Dlatego, wszyscy synowie, uważajcie to miejsce mieszkania Boga za godne czci i tutaj z całego serca uwielbiajcie Pana i dziękujcie Mu”.

Odpust Porcjunkuli „wczoraj”

Franciszek otrzymał w Porcjunkuli Boże błogosławieństwo. Świadomość tego doświadczenia i poczucie szczególnej miłości do grzeszników popchnęły go do tego, by w lipcu 1216 roku prosić papieża Honoriusza III o odpust zupełny dla wszystkich nawiedzających ten kościółek. Niestety brakuje potwierdzenia tego faktu przez Kurię Rzymską (istniejące dokumenty, które odnoszą się do tego zdarzenia, pochodzą z wieku XIV i czasów późniejszych). Dzisiaj ten fakt opatruje się różnymi komentarzami. Być może Kuria Rzymska nie wydała wówczas takiego dokumentu z obawy, że odpust Porcjunkuli zmniejszyłby liczbę chętnych do udziału w wyprawach krzyżowych, z którymi wyłącznie wiązał się odpust zupełny. Nie znaczy to jednak, że papież nie mógł ustnie przystać na prośbę Franciszka.

W 1310 roku biskup Asyżu, Teobaldo, odnotował, że św. Franciszek podczas pobytu w Porcjunkuli otrzymał objawienie, według którego miał udać się do papieża Honoriusza III, przebywającego wówczas w pobliskiej Perugii, z prośbą o odpust zupełny dla kościółka Matki Bożej Anielskiej. Święty miał tam przybyć następnego dnia wraz z bratem Masseo z Marignano. Papież po usłyszeniu prośby zapytał: „O ile lat tego odpustu prosisz?”. Na co Franciszek odpowiedział: „Ojcze Święty, niech się spodoba Waszej Świątobliwości nie dawać mi lat, ale dusze. Ja pragnę, jeśli się Wam podoba, aby ktokolwiek wejdzie do tego kościółka wyspowiadany i skruszony, był rozgrzeszony z wszystkich swoich grzechów, by mu była darowana wina i kara w niebie i na ziemi, od dnia chrztu aż do dnia i godziny, w której wejdzie do tego kościółka”. Ta śmiała prośba Franciszka miała się spotkać ze sprzeciwem papieża. Nie było bowiem w zwyczaju ówczesnego Kościoła udzielanie odpustu zupełnego w takim przypadku ani, co więcej, by był on możliwy do uzyskania każdego dnia w roku (na dodatek bez składania żadnej ofiary). Wówczas Franciszek odrzekł: „To, o co proszę, nie proszę ze swej strony, lecz w imieniu Tego, który mnie posłał, to znaczy Pana naszego Jezusa Chrystusa”. Po usłyszeniu tych słów, papież miał powiedzieć: „Podoba się nam, byś otrzymał to, o co prosisz”.

Liczba osób, które w Porcjunkuli doświadczały nawrócenia serca, była dla autorów franciszkańskich najlepszym „dowodem” przemawiającym za autentycznością odpustu związanego z tym miejscem. Odpowiadało to zresztą proroczej wizji jednego z pierwszych współbraci Franciszka: „Widział [on] niezliczoną ilość ludzi dotkniętych bolesną ślepotą, jak trwali wokół tego kościoła z oczyma skierowanymi ku niebu, na klęczkach. Wszyscy łzawym głosem, z rękami wyciągniętymi w górę, wołali do Boga, prosząc o miłosierdzie i światło. I oto przyszedł na nich z nieba olbrzymi blask, rozpostarł się na wszystkich i każdemu udzielił światła i dał upragnione zdrowie”.

Odpust Porcjunkuli „dzisiaj”

16 kwietnia 1921 roku papież Benedykt XV w dokumencie Constat apprime oficjalnie potwierdził wielowiekową tradycję „odpustu Porcjunkuli”. Zatem każdy, kto nawiedza ten mały kościółek pod Asyżem w jakimkolwiek dniu roku, może pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny.

Nie trzeba jednak jechać do Włoch, by otrzymać „odpust Porcjunkuli” – wystarczy 2 sierpnia nawiedzić którykolwiek kościół franciszkański albo własny kościół parafialny. W 1967 roku papież Paweł VI, ogłaszając swoją naukę na temat odpustów (Indulgentiarum doctrina), ustanowił bowiem dwa dni w roku, kiedy pod zwykłymi warunkami w kościele parafialnym można uzyskać odpust zupełny: pierwszy z nich to dzień święta tytularnego danego kościoła, natomiast drugi to właśnie dzień Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli.

W tym dniu świątynię parafialną należy nawiedzać z sercem pojednanym z Bogiem w sakramencie pokuty; z pragnieniem doświadczenia łaski odpustu zupełnego, o który prosił Franciszek; ze szczerym postanowieniem przemiany ducha, tzn. wyzbycia się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego oraz chęcią trwania przy Bogu w łasce uświęcającej. To podstawowe warunki uzyskania odpustu zupełnego. Nie można go bowiem otrzymać niejako „automatycznie”, przez samo zewnętrzne wykonanie jakiegoś uczynku, ale musi on być aktem obejmującym całego człowieka i całe jego życie. Następnie należy uczestniczyć w Eucharystii i przyjąć Ciało Pańskie, potem odmówić „Wierzę w Boga” oraz pomodlić się w intencjach określonych przez Ojca Świętego, odmawiając np.: „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo”.

Dobrze też uświadomić sobie przy tej okazji, jak wiele dobra i Bożego błogosławieństwa, które przenika codzienność i obejmuje całe życie, otrzymaliśmy w naszym kościele parafialnym: chrzest, Pierwsza Komunia Święta, bierzmowanie, małżeństwo, pokrzepienie w chwilach radości i trudach naszego życia. Okaże się wówczas, że także nasza świątynia, choć skromna i nieznana, jest miejscem szczególnej obecności Boga, w którym udziela On swego błogosławieństwa. Jest „bramą do życia wiecznego”, za którą Franciszek uważał Porcjunkulę, jak głosi napis umieszczony nad wejściem do niej: „Haec est porta vitae aeternae”.

Augustyn Chwałek OFMCap
„Głos Ojca Pio” (nr 28/2004)


źródło: http://dzieckonmp.wordpress.com/2012/08 ... -sierpnia/

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Admin_DDN
 Tytuł: Re: Odpust Porcjunkuli – 2 sierpnia
PostNapisane: 1 sie 2012, o 16:16 
Offline
1000p
1000p
Postów: 6348
Skąd: Polska
WAŻNE


2 sierpnia – daje możliwość uzyskania całkowitego odpuszczenia grzechów znanego jako odpust Portiunculi
Tłumaczenie artykułu Suzan Tassone na stronie internetowej: http://www.spiritdaily.com/portiunculaindulkgence.htm
oraz opracowania ks. Thomasa Celso strony ks. franciszkanów http://friarsminor.org/sermons/portiuncula.html

Portiuncula – bardzo mały kawałek. Odnosi się do kawałka ziemi w Asyżu, Włochy, który należał do Benedyktynów. Na tym kawałku ziemi zbudowany został kościół dedykowany Matce Bożej, za czasów Św. Franciszka znajdował się on w stanie całkowitej ruiny. Św. Franciszek z uwagi za wielkie nabożeństwo do Matki Bożej zaczął tam żyć i kościół reperować. Słyszał Aniołów nieustannie odwiedzających kościół, więc nazwał go: „Św. Maryja od Aniołów”.
Benedyktyni chcieli przekazać mu ten kościół, lecz on, ze względu na wierność ubóstwu postanowił odnajmować go od nich za roczną opłatą koszyka ryb z rzeki Tescio. Tutaj właśnie Franciszek zaczął swoją posługę dla Chrystusa i Jego Kościoła. Tutaj założył swój zakon, tutaj przyjął Klarę jako swoją duchową córkę, tutaj zmarł, polecając ponad wszystko ten kawałeczek ziemi swoim zakonnikom.

Pewnej nocy w lipcu 1216 Franciszek modląc się w maleńkim kościele Portiunculi pełen troski o zbawienie dusz prosił o przebaczenie grzechów ludzkości. Nagle olśniewające światło rozświetliło kościół i ukazał się Pan Jezus wraz ze Swoją Matką pośród lśniącej chmury, otoczeni ogromną ilością Aniołów. Franciszek w adoracji upadł na twarz. Wtedy Pan Jezus powiedział do niego: “Franciszku bardzo gorliwie modlisz się o dobro dusz. Proś Mnie, czego pragniesz dla ich zbawienia.”

Franciszek wpadł w zachwyt a gdy powrócił do siebie powiedział: „Panie, ja, biedny grzesznik błagam Cię o udzielenie odpustu wszystkim tym, którzy odwiedzą ten kościół i w pełni żalu za grzechy je wyspowiadają. I ja proszę Przenajświętszą Maryję, Twoją Matkę, pośrednika ludzi, żeby wstawiła się za nimi prosząc o tą łaskę.”

Matka Boża zwróciła się do Swojego Syna z błaganiem. Pan Jezus odpowiedział:„Wielką rzeczą jest to, o co Mnie prosisz, ale ty jesteś godzien nawet jeszcze większych rzeczy, Bracie Franciszku, i wielkich rzeczy dostąpisz. Tak więc Ja akceptuję Twoją prośbę, ale ty będziesz musiał udać się do Mojego Wikariusza, któremu powierzyłem moc wiązania i rozwiązywania w Niebie i na ziemi z prośbą w Moim Imieniu o udzielenie tego odpustu”.

Tak więc, wraz z towarzyszem, Franciszek udał się do Papieża Honoriusza III prosząc go o udzielenie pozwolenia, ażeby każdy, kto odwiedzi ten kościół Portiunculi i z pokornym sercem wyspowiada swoje grzechy mógł zostać oczyszczony z wszelkiego grzechu i kary, i stać się takim jak gdyby właśnie został ochrzczony. Papież udzielił zgody na tą prośbę. Od tego czasu pielgrzymi z całego świata przybywali do kościoła Portiunculi ażeby zdobyć ten odpust, była też ogromna ilość nawróceń. Ażeby uczynić odpust bardziej dostępnym dla wiernych, papież rozciągnął go na wszystkie kościoły franciszkanów a następnie na wszystkie kościoły parafialne a pierwsza niedziela sierpnia została ustalona jako dzień zdobycia odpustu.

Potęga tego odpustu polega na tym, że temu, kto się o to ubiega zostają całkowicie odpuszczone grzechy popełnione od dnia chrztu świętego aż do momentu przekroczenia progu kościoła franciszkanów lub też kościoła parafialnego w celu uzyskania odpustu.

Odpust Portiunculi, z datą ważności aż do końca czasów, jest pierwszym odpustem całkowitym udzielonym w Kościele. W tym czasie znano odpusty, ale jedynie częściowe, również z częściowym odpuszczeniem należnej kary.
Ten, kto uzyska odpust Portiunculi zostaje zwolniony z całkowitej należnej mu kary za grzechy i jest tak czysty jak tuż po ochrzczeniu. To była przyczyna, dla której Papież Honoriusz był zdumiony, gdy św. Franciszek prosił o potwierdzenie tego odpustu, bo tego typu odpust, aż do tamtego czasu był całkowicie nieznany. Dopiero wówczas, gdy papież przekonał się, że to Sam Jezus Chrystus życzył sobie udzielenia zgody na prośbę świętego, zatwierdził ten odpust.

Odpust Portiunculi, przynosi łaski już od ponad sześciuset lat i będzie trwał aż do końca świata, nawet tuż przed powrotem Pana Jezusa dla odbycia sądu, ten odpust jeszcze stale będzie mógł być osiągnięty.

To, co odróżnia odpust Portiunculi od innych jest tym, że w dniu, na który jest on udzielony, można uzyskać odpust nie tylko jeden raz, ale wielokrotnie. Inne odpusty można uzyskać jedynie raz dziennie, ale Odpust Portiunkuli pierwszej niedzieli sierpnia uzyskujemy tyle razy, ile razy przekroczymy próg kościoła franciszkanów lub kościoła parafialnego i odmówmy modlitwy w intencji Ojca Świętego.

Najważniejszym warunkiem jest odbycie z pokorą szczerej Spowiedzi. Następnie przyjęcie Komunii Świętej z najgłębszą pokorą i adoracją. Potem odmawiamy modlitwy w celu uzyskania odpustu z nabożeństwem i poczuciem żalu za grzechy, zgodnie z intencją Ojca Świętego, zdając się na zasługi Jezusa Chrystusa, za wstawiennictwem Przenajświętszej Matki Bożej, św. Franciszka i innych świętych, prosząc Boga o udzielenie nam odpustu i wyzwolenie z kary doczesnej. Obiecajmy być wdzięcznymi Mu za tą łaskę po wszystkie dni naszego życia poprzez staranne sprawdzanie sumienia i uwalnianie go od wszelkich małych wykroczeń. Odwiedźmy kościół jeszcze kilkakrotnie i po powtórzeniu modlitw odpustowych oddajmy je za biedne dusze w Czyśćcu, ażeby mogły wziąć udział w uzyskiwanych przez nas łaskach. Tym samym Portiuncula będzie kluczem, którym otworzymy Niebo, zarówno dla siebie jak i dla dusz w Czyśćcu.
Warunkiem otrzymania w dniu 2 sierpnia „odpustu Asyżu zupełnego przebaczenia grzechów” – dla siebie samego oraz dla dusz osób zmarłych – a daje to możliwość uwolnienia ogromnej ilości dusz z Czyśćca – jest:

- Odbycie Spowiedzi, ażeby znajdować się w stanie łaski – można tego dokonać osiem dni przed, lub po tym dniu
- Przyjęcie Komunii Św. podczas uczestniczenia we Mszy Św. w dniu 2 sierpnia
- Wejście do kościoła franciszkanów lub kościoła parafialnego i z pokornym sercem odmówienie:
Wierzę w Boga…, Ojcze Nasz…, oraz dowolnie wybranej modlitwy w intencji Ojca św.

Ażeby zdobyć więcej niż jeden odpust zupełny Portiunkuli, “toties quoties” Odpustu Zupełnego: zgodnie z „Raccolta”, 1957 (książka zawierająca modlitwy i pobożne ćwiczenia, do których papieże dołączyli odpusty)
modlitwy w intencji Ojca Świętego dla Odpustu Portiunkuli polegają na:

„Przynajmniej SZEŚCIOKROTNYM odmówieniu Wierzę w Boga…, Ojcze Nasz…,Zdrowaś Maryjo…za każdym razem gdy przekraczamy próg kościoła ((Sacred Penitentiary, July 10, 1924) franciszkanów lub kościoła parafialnego w dniu 2 sierpnia .

Zwróćmy się do każdego katolika z informacją, że istnieje możliwość uzyskania całkowitego wymazania kary za wszystkie nasze grzechy popełnione od dnia chrztu św. do dnia zdobycia przywilejów tego specjalnego odpustu, jak również uwolnienia ogromnej ilości dusz z Czyśćca.

Tłumaczenie M.Tuszyńska
Z orędzi Lipiec D 2010

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


    |    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

..
Skocz do:  

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.
Czytając to Forum DDN, wyrażam swoją Miłość do Maryi i Jezusa Chrystusa, wierząc w Jego Wszechmoc i Miłosierdzie.

"Od Prawdy zależy przyszłość naszej Ojczyzny" - święty Jan Paweł II


Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy Jezu Ufam Tobie!

+ Ewangelia na każdy dzień     + Pismo Święte     + Katechizm Kościoła Katolickiego     + Portal Radio Maryja     + Słuchaj Radia Maryja, przez internet   
Użytkowanie witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Polityka cookies. ;   Polityka prywatności.