Forum DDN - Drogowskazy do Nieba.

  



Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
Post: 20 lis 2013, o 14:06 
Offline
1000p
1000p

Rejestracja: 28 gru 2006, o 10:35
Posty: 6445
21 XI Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Obrazek


W dawnych czasach istniał wśród Żydów zwyczaj religijny, polegający na tym, że dzieci - nawet jeszcze nie narodzone - ofiarowywano służbie Bożej. Dziecko, zanim ukończyło piąty rok życia, zabierano do świątyni w Jerozolimie i oddawano kapłanowi, który ofiarowywał je Panu. Zdarzało się czasem, że dziecko pozostawało dłużej w świątyni, wychowywało się, uczyło służby dla sanktuarium, pomagało wykonywać szaty liturgiczne i asystowało podczas nabożeństw.
Święta Anna, matka Maryi, przez wiele lat była bezdzietna. Mimo to nie utraciła wiary i ciągle prosiła Boga o dziecko. Złożyła obietnicę, że jeśli urodzi dziecko, odda je na służbę Bogu. Tak zrobiła, choć po tylu latach oczekiwania na upragnione potomstwo musiało to być wielkie poświęcenie z jej strony. Ewangelie nie mówią dokładnie, kiedy miało miejsce ofiarowanie Maryi, ale na pewno na początku Jej życia, prawdopodobnie, gdy Maryja miała trzy lata. Wtedy to Jej rodzice, św. Joachim i św. Anna, przedstawili Bogu przyszłą Królową Świata. Oddali Ją wówczas kapłanowi Zachariaszowi, który kilka lat później stał się ojcem św. Jana Chrzciciela. Według niektórych autorów Maryja pozostała w świątyni około 12 lat. Zdarzenie to wspominamy właśnie w dniu dzisiejszym. Informacje o nim pochodzą w dużej mierze z pism apokryficznych, nie przyjętych do kanonu Pisma świętego.
W Protoewangelii Jakuba, napisanej ok. 140 r. po narodzeniu Jezusa, czytamy, że rodzicami Maryi był św. Joachim i św. Anna i że stali się jej rodzicami w bardzo późnym wieku. Dlatego przed swoją śmiercią oddali Maryję na wychowanie i naukę do świątyni, gdy Maryja miała zaledwie trzy lata. Opis ten powtarza apokryf z VI w. - Księga Narodzin Błogosławionej Maryi i Dziecięctwa Zbawiciela, a także pochodzący z tego samego czasu inny apokryf, Ewangelia Narodzenia Maryi.
W Kościołach wschodnich panuje zgodne przekonanie, że Maryja faktycznie była ofiarowana w świątyni. Potwierdzają to bardzo liczne wypowiedzi wschodnich pisarzy kościelnych. Oprócz powagi apokryfów, na których się oparli, o ustanowieniu święta Ofiarowania Maryi w świątyni zadecydował zapewne w niemałej mierze również paralelizm świąt Maryi i Jezusa. Skoro obchodzimy uroczyście Poczęcie Jezusa (25 III) i Poczęcie Maryi (8 XII), Narodzenie Jezusa (25 XII) i Narodzenie Maryi (8 IX), Wniebowstąpienie Jezusa i Wniebowzięcie Maryi (15 VIII), to naturalne wydaje się obchodzenie obok święta ofiarowania Chrystusa (2 II) także święta ofiarowania Jego Matki.
Dla uczczenia tej tajemnicy obchodzono osobne święto najpierw w Jerozolimie (prawdopodobnie już w VI w., kiedy to poświęcono w Jerozolimie kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny), potem od VIII w. na całym Wschodzie. W 1372 r. wprowadził je w Awinionie Grzegorz XI, a w 1585 r. Sykstus V rozszerzył je na cały Kościół.

Ofiarowanie Maryi w świątyni Chociaż dzisiejsze wspomnienie nie ma żadnego potwierdzenia historycznego, przynosi ono ważną refleksję teologiczną: Maryja przez całe życie była oddana Bogu - od momentu, w którym została niepokalanie poczęta, poprzez swe narodziny, a potem ofiarowanie w świątyni. Stała się w ten sposób doskonalszą świątynią niż jakakolwiek świątynia uczyniona ludzkimi rękami. Od wieków Maryja była przeznaczona w Bożych planach dla wypełnienia wielkiej zbawczej misji. Upatrzona przez Opatrzność na Matkę Zbawiciela, przez samo to stała się darem dla Ojca. Do swojej misji Maryja przygotowywała się bardzo pilnie i z całym oddaniem - o czym świadczą chociażby jej własne słowa wypowiedziane do Gabriela: "Oto ja, służebnica Pańska" (Łk 1, 38).
W tradycji bizantyńskiej obchodzi się uroczyście święto Wprowadzenia Przenajświętszej Bogurodzicy do Świątyni (Wwiedienije Preświatoj Bohorodicy wo Chram). Bracia prawosławni opowiadają, że 3-letnia Maryja samodzielnie weszła po 15 wysokich stopniach świątynnych w ramiona arcykapłana Zachariasza, który wprowadził Ją do Świętego Świętych, gdzie sam miał prawo wchodzić tylko raz w roku.
W Kościele katolickim dzisiejsze wspomnienie jest świętem patronalnym Sióstr Prezentek, założonych w 1626 r. w Krakowie przez Zofię z Maciejowskich Czeską dla nauczania i wychowania dziewcząt. Jest też dniem szczególnej pamięci o mniszkach klauzurowych, o czym przypomniał Jan Paweł II w 1999 r.: "Maryja jawi się nam w tym dniu jako świątynia, w której Bóg złożył swoje zbawienie, i jako służebnica bez reszty oddana swemu Panu. Z okazji tego święta społeczność Kościoła na całym świecie pamięta o mniszkach klauzurowych, które wybrały życie całkowicie skupione na kontemplacji i utrzymują się z tego, czego dostarczy im Opatrzność, posługująca się hojnością wiernych. Zalecając wszystkim troskę o to, aby tym konsekrowanym siostrom nie zabrakło wsparcia duchowego i materialnego, kieruję do nich słowa serdecznego pozdrowienia i podziękowania".
W naszych czasach nie ma już zwyczaju ofiarowywania swoich dzieci Bogu na służbę w świątyni. Wszyscy jednak zostaliśmy niejako przedstawieni Bogu przez naszych rodziców w czasie chrztu. Nie powinniśmy zapominać o tamtym wydarzeniu, ale nieustannie odnawiać w swoim życiu chęć poświęcania siebie Bogu i szukania Jego woli.




źródło: http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-21a.php3

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Na górę
Post: 20 lis 2013, o 14:07 
Offline
1000p
1000p

Rejestracja: 28 gru 2006, o 10:35
Posty: 6445
Ofiarowanie NMP


Wszechmogący Boże, obchodzimy wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, którą obdarzyłeś pełnią łaski, spraw dzięki Jej wstawiennictwu, abyśmy także mogli uczestniczyć w tej pełni. Przez naszego Pana...
Ofiarowanie NMP Henryk Przondziono/Agencja GN Klasztor Benedyktynek w Staniątkach. Kancjonał z ok. 1535 roku.

Pełnia ? a co to właściwie jest? Najprościej mówiąc ? to taki stan, od którego większego już nie ma. Rzecz oczywista. Dzisiejsza kolekta mówi o pełni łaski, a więc o takim stopniu łaski, od którego większego już nie ma i być nie może. A co najlepsze ? ten stan i uczestnictwo w nim jest możliwe także i dla mnie. Pytanie na dziś ? czy kiedykolwiek o tym myślałem, albo czy teraz próbuję to sobie wyobrazić? Bez względu jednak na odpowiedź ? Bóg ma już przygotowaną taką pełnię także dla mnie. Tylko czy ja chcę to dostrzec i w niej uczestniczyć...


źródło: http://liturgia.wiara.pl/doc/1012974.Ofiarowanie-NMP

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Na górę
Post: 20 lis 2013, o 14:09 
Offline
1000p
1000p

Rejestracja: 28 gru 2006, o 10:35
Posty: 6445
Ofiarowanie NMP

Według apokryficznej Protoewangelii św. Jakuba, rodzice Maryi, św. Anna i św. Jakub przynieśli trzyletnią Maryję do świątyni, aby ofiarować ją Bogu. W VIII wieku, w cesarstwie bizantyjskim świętowano Ofiarowanie Matki Bożej w świątyni. Okolicznością powstania tego święta było poświęcenie nowego kościoła w Jerozolimie, pod tym właśnie wezwaniem.

W Kościele zachodnim święto Ofiarowania NMP pojawiło się w XII wieku w Anglii. W tzw. Kalendarzu z Winchester nosi ono nazwę: oblatio Sanctae Mariae in templo Domini. Także Sakramentarz węgierski, pochodzący z XII wieku zaświadcza obchodzenie tego święta. Papież Grzegorz XI świętował je w Awinionie, a Sykstus IV w 1472 roku, wprowadził obchodzenie święta w Rzymie. Pomimo wielu dyskusji z powodu apokryficznego pochodzenia święta, zachowano je w odnowionym kalendarzu. Liturgiczne wspomnienie Ofiarowania NMP przypada 21 listopada. W tym dniu Kościół wspomina przede wszystkim ofiarę, która dokonała się w duszy Maryi, w zaraniu jej świadomego świętego życia pod natchnieniem Ducha Świętego.

Teologiczne treści święta pozwalają zrozumieć liturgiczne modlitwy. Maryja została obdarzona przez Boga pełnią łaski. Wspomnienie ofiarowania Maryi Bogu należy widzieć w szerokim kontekście jej wybrania, Niepokalanego Poczęcia i jej narodzenia. Wydarzenie - ofiarowanie Maryi Bogu, chce powiedzieć, że całe jej życie ukształtowało się w blasku Bożej łaski. Maryja została wybrana przez Boga i włączona w historię zbawienia. Bóg przygotował ją na doskonałe wypełnienie Jego woli i zadań, które miała wypełnić jako Bogarodzica. Ufni w szczególne wybraństwo Maryi, w święto jej ofiarowania prosimy, abyśmy mogli uczestniczyć w pełni jej łaski.

Inny, ważny element wspomnienia wskazuje drugie czytanie w Liturgii Godzin. Jest to fragment kazania św. Augustyna, który przedstawia Maryję jako cząstkę Kościoła. Jest członkiem świętym, najwspanialszym i najwznioślejszym. Jej pobyt w świątyni wskazuje na cały lud Starego Przymierza, z którego wyrosła Maryja, jako najprawdziwsza, żywa świątynia Syna Bożego. Ona najdoskonalej wypełniła wolę Ojca. Ta, która w wierze zaufała i w wierze poczęła, najpierw została wybrana przez Boga samego, aby z Niej narodziło się dla ludzi zbawienie. Maryja od początku swego życia jest błogosławiona, gdyż słuchała słowa Bożego i wiernie je zachowywała. Świętowanie wspomnienia Ofiarowania Maryi w świątyni, jest wezwaniem dla każdego ucznia Chrystusa po postawy słuchania słowa Bożego i wypełniania go w codziennym życiu, na wzór Maryi.

ks. Dariusz Kwiatkowski


źródło: http://oldpage.diecezja.kalisz.pl/opiek ... ta/s65.htm

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Na górę
Post: 21 lis 2013, o 13:15 
Offline
1000p
1000p

Rejestracja: 28 gru 2006, o 10:35
Posty: 6445
Dzisiaj 21 listopada ? Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Tu więcej informacji: http://www.brewiarz.katolik.pl/czytelni ... 1-21a.php3
Jakby ktoś chciał bardziej rozważyć ofiarowanie, polecam książkę Bł. Anna Katarzyna Emmerich -Życie Maryi.

Polecam dzisiaj się modlić za dzieci ofiarowane szatanowi, za te małe bezbronne dzieci, aby Bóg Miłosierny przez Serce Maryi przyjął te dzieci w ramiona. Również módlmy się za osoby które ofiarowały się same świadomie lub nieświadomie złemu.

Akt ofiarowania Bogu

według bł. o. Stanisława Papczyńskiego

Panie, mój Boże, ofiaruję Ci moje serce, aby Ciebie jedynie miłowało i niczego oprócz Ciebie.
Ofiaruję Ci moją duszę, aby Tobie służyła. Ofiaruję mój rozum, moją pamięć i moją wolę, aby Tobie podlegały. Ofiaruję moje usta i mój język, aby Ciebie sławiły i głosiły Twoje dzieła. Ofiaruję Ci, Boże, siebie samego, wszystko czym jestem i co posiadam.Spraw, Panie, abym cały był Twój ? mój w żadnej rzeczy; tak każdym czasie, w każdej chwili, w całej wieczności. I wszystko to niechaj będzie ku chwale Twojej, i Najświętszej Dziewicy Maryi. Amen.


Polecam również:

O D L I T W A Z A W I E R Z E N I A
J E Z U S O W I M I Ł O S I E R N E M U


Jezu Najmiłosierniejszy, mój Panie i Zbawicielu.
Wobec nieba i ziemi, świadom(a) swojej nędzy,
grzeszności i niewystarczalności,
oddaję się dziś zupełnie i całkowicie, świadomie i dobrowolnie
Twemu Nieskończonemu Miłosierdziu.
Ufając Twojej Miłosiernej Miłości
wyrzekam się na zawsze i całkowicie:
? zła i tego co do zła prowadzi
? demonów i wszelkich ich spraw i pokus
? świata i wszystkiego czym usiłuje mnie pociagać i zniewalać
? siebie i wszystkiego co buduje i zaspokaja mój egoizm i pychę.
Oddaję się Tobie Jezu, Najmiłosierniejszy Zbawicielu,
jako jedynemu mojemu Bogu i Panu,
jedynej miłości, pragnieniu i celowi mojego życia.
Z całą pokorą, ufnością i uległością
wobec Twojej Najmiłosierniejszej Woli
oddaję Ci siebie:
? moje ciało, duszę i ducha
? całą moją istotę
? życie w czasie i w wieczności
? przeszłośc, teraźniejszość i przyszłość
? rozum, uczucia i pragnienia
? wszelkie zmysły, władze i prawa
? wolę i wolność moją
? wszystko czym jestem, co posiadam i co mnie stanowi.
Nie zostawiam sobie nic, wszystko oddaję Twojej Świętej Woli
przez ręce Niepokalanej Matki Miłosierdzia.
Rozporządzaj mną jak chcesz, według Twojego Miłosierdzia.
Broń mnie i posługuj się mną
jako swoją wyłączną i całkowitą własnością.
Jezu, ufam Tobie!
Amen.

św. Joachimie i św. Anna ? rodzice Maryi módlcie się za nami!

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Na górę
Post: 16 lut 2015, o 13:27 
Offline
1000p
1000p

Rejestracja: 28 gru 2006, o 10:35
Posty: 6445
+

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.
Czytając to Forum DDN, wyrażam swoją Miłość do Maryi i Jezusa Chrystusa, wierząc w Jego Wszechmoc i Miłosierdzie.

"Od Prawdy zależy przyszłość naszej Ojczyzny" - święty Jan Paweł II

Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy Jezu Ufam Tobie!