Forum DDN - Drogowskazy do Nieba.
  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
Admin_DDN
 Tytuł: 19X - Błogosławony ks.Jerzy Popiełuszko
PostNapisane: 17 paź 2014, o 12:42 
Offline
1000p
1000p
Postów: 6517
Skąd: Polska
19X - Błogosławiony ks.Jerzy Popiełuszko - wspomnienie liturgiczne


Obchody 19 października, w Kościele Św Stanisława Kostki w Warszawie - godz 17,00 uroczysta Msza Święta - http://www.popieluszko.net.pl/index.php

Adres parafii Św St Kostki:
ul.Hozjusza 2 , Warszawa


Obrazek

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Admin_DDN
 Tytuł: Re: 19X - Błogosławony ks.Jerzy Popiełuszko
PostNapisane: 17 paź 2014, o 12:43 
Offline
1000p
1000p
Postów: 6517
Skąd: Polska
Studium mordu


Okoliczności mordu na bł. ks. Jerzym Popiełuszce są wciąż niejasne. Pewnikiem jest niepodważalne męczeństwo Księdza Jerzego za wiarę, ale przed historykami jest coraz więcej pytań na temat porwania.

W Warszawie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyła się konferencja historyków z okazji 30. rocznicy uprowadzenia i zabójstwa kapłana męczennika – bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wzięli w niej udział m.in. nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore, ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, kadra naukowa uczelni, dziennikarze i studenci.

– Zakończenie procesu beatyfikacyjnego nie znaczy, że dociekania historyków nie są ważne – powiedział metropolita warszawski, który jednocześnie podziękował IPN za pomoc w przygotowaniu dokumentów do procesu beatyfikacyjnego.

Powszechnie wiadomo, że okoliczności śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w październiku 1984 r. wciąż są okryte tajemnicą z punktu widzenia historycznego. Intencją organizatorów konferencji było poruszenie tych ważnych kwestii oraz przedstawienie ich w nowym świetle i na podstawie nowych dokumentów.

Jak podkreślali prelegenci, trzeba, by nad cudem do kanonizacji, o którym wypowie się jeszcze komisja kardynałów, było dużo ciszy. Ksiądz profesor Józef Naumowicz akcentował, że męczeństwo ks. Jerzego miało wymiar śmierci za wiarę, a nie męczeństwa politycznego, o które oskarżała go PRL-owska władza.

– O przewiny polityczne oskar- żano również męczenników chrześcijan od pierwszych wieków chrześcijaństwa: za obrazę majestatu władzy, podżeganie do buntu, nienawiść do rodzaju ludzkiego. Może ktoś powiedzieć, że były to motywy polityczne, ale oni jedynie nie chcieli brać udziału w pogańskich kultach władzy – dodał wykładowca.

Ksiądz profesor dr hab. Tomasz Kaczmarek, postulator procesu beatyfikacyjnego, mówił wczoraj na temat faktycznej daty śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, ponieważ równolegle z procesem beatyfikacyjnym pojawiają się informacje na temat innych okoliczności śmierci kapłana. Jak jednak podkreślał na forum kościelnym po beatyfikacji, kwestia śmierci została rozstrzygnięta przez fakt jego męczeństwa za wiarę.

Tłumaczył, że przyjęto jednogłośnie jako dzień śmierci 19 października 1984 r., jednak badania patologów wskazywały również, że śmierć mogła nastąpić także kilka dni potem. Wskazywał jednak, że nikt z uczestników zabójstwa nie negował uczestniczenia w nim, a ich relacje na temat okoliczności były zawsze takie same. Ksiądz profesor Kaczmarek przyznał, że publikacje dziennikarza Wojciecha Sumlińskiego miały na razie wpływ na nową ocenę osoby Waldemara Chrostowskiego, który był szoferem księdza, i jego niejasnej roli w uprowadzeniu kapłana.

– Niemniej trzeba powiedzieć, że w tych publikacjach mieliśmy do czynienia ze zbyt daleko idącą i nieuzasadnioną interpretacją zamachu na księdza – mówił naukowiec, krytykując publikacje mówiące o innej dacie śmierci księdza i hipotezy o przetrzymywaniu kapłana na poligonie w Kazuniu.

Wersje porwania

Nie zgodził się z nim prof. Wojciech Polak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W jego ocenie, znana wersja uprowadzenia ks. Popiełuszki wywołuje kontrowersje, a sam proces toruński był jedną wielką mistyfikacją. Przypomniał postać prokuratora Andrzeja Witkowskiego, który dwukrotnie prowadził śledztwo w tej sprawie i który to zebrał największą ilość materiałów, które do dzisiaj czekają na weryfikację i wyjaśnienie, broniąc jego prawa do stawiania niewygodnych hipotez. Przypomniał, że prokurator do dziś nie ma prawa wypowiadania się na ten temat.

Jego zdaniem, historycy powinni sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego porwano księdza, tak jak porywano w tym czasie innych działaczy „Solidarności”. Przytoczył spór o relacje rybaków, którzy 25 października byli świadkami wyrzucania jakiegoś podłużnego pakunku do łodzi, odnaleziony różaniec ks. Jerzego w innym miejscu niż miejsce porwania, zeznania opiekuna psa tropiącego, który trop prowadził w kierunku Torunia i Górska. – Wszystko wskazuje na to, że ksiądz nie został wrzucony do bagażnika, ale przeprowadzony do innego auta – mówił historyk.

Wskazywał również na nieścisłości i matactwa wokół relacji ekipy poszukiwawczej płetwonurków. Jego zdaniem, akcja poszukiwawcza ciała księdza była ręcznie sterowana, bo Jaruzelski i Kiszczak nie chcieli, by pogrzeb księdza odbył się w dzień wolny od pracy, a więc 1 listopada. – Nie wiedzieli, że 1 listopada to dzień, w którym pogrzebów się nie organizuje i mogli tego nie wiedzieć – tłumaczył prof. Polak.

Mówił także o trwającej całe lata inwigilacji rodzin skazanych funkcjonariuszy SB i ofiarach, które pojawiły się po procesie. – To były wszystko sygnały do takich ludzi jak Piotrowski: masz siedzieć cicho. Są to wszystko sprawy, które są wielkim znakiem zapytania – podkreślał prof. Wojciech Polak.

Mechanizm zbrodni

O nowych informacjach, które mogą rzucić nowe światło na śmierć ks. Popiełuszki, mówił dr Paweł Skibiński. Są to akta Departamentu I MSW, a więc wywiadu cywilnego, oraz raporty przygotowywane dla Czesława Kiszczaka na podstawie wszystkich możliwych źródeł.

Okazuje się, że bardzo trudno jest prześledzić mechanizm decyzyjny doprowadzenia do działań mających na celu zamordowanie księdza. Natomiast ekipa Jaruzelskiego doskonale była przygotowana do zachowania się wobec tego wydarzenia i na kryzys, który śmierć mogła wywołać.

Zdaniem historyka, przed badaczami jest dzisiaj kwestia odpowiedzi na pytanie, czy komuniści w Polsce byli tak dobrze przygotowani, bo sami ten kryzys wywołali, czy też zrealizowali zamówienie Sowietów. Jak więc wyglądała reakcja tej ekipy? – Ekipa Jaruzelskiego miała na celu przełamanie bojkotu na Zachodzie i jednocześnie utrzymanie relacji z Kościołem i Stolicą Apostolską. Przy tym musiała również uspokoić władze na Kremlu i pacyfikować nastroje społeczne. Te działania były przemyślane i konsekwentnie realizowane – mówił dr Skibiński.

Jak się okazuje, postawienie morderców MSW przed sądem było sposobem na budowanie autorytetu Jaruzelskiego i jego ekipy w oczach krajów zachodnich. Robiono wszystko, by pokazać, że dyktator jest wiarygodnym partnerem, który nie panuje nad funkcjonariuszami MSW. – Ten obraz sytuacji był realizowany przez aparat bezpieczeństwa i dyplomacji i miał na Zachodzie odbiorców z kręgu zachodniej lewicy, m.in. z Grecji czy RFN. Jaruzelski został przedstawiony świadomości zachodniej jako wiarygodny i bezalternatywny władca PRL. Tymczasem mamy do czynienia z osobą, która jest odpowiedzialna za mord – podkreślał Skibiński. Dość podobny przekaz kierował do Moskwy, gdzie również przedstawiał siebie jako bezalternatywnego władcę PRL.

– W moim przekonaniu, antykościelne wątki, jakie cechował proces toruński, również były kierowane do Moskwy, chciano tam pokazać, że w Polsce walczy się z Kościołem – tłumaczył historyk. Jaruzelski chciał również na tle śmierci kapłana rozgrywać polski Kościół, stawiając na relacje z Kościołem warszawskim i Prymasem Polski kardynałem Józefem Glempem, a stawiając przeciw niemu kard. Franciszka Macharskiego, metropolitę krakowskiego. Jak wskazywał Skibiński, ekipie Jaruzelskiego nie udało się wykreować podziału, choć da się zauważyć ślady prób skłócenia obu ośrodków.

– Celem było pogłębianie różnic i antagonizmów – tłumaczył.

Co wiedziała Stasi

Profesor Jan Żaryn przedstawił informacje o tym, w jaki sposób enerdowska Stasi zbierała wiedzę na temat kapelana „Solidarności”. Historyk przypomniał, że służba specjalna NRD była jedną z najlepiej zorganizowanych i poza inwigilacją własnych obywateli interesowało ją również to, co działo się w Polsce lat 80.

Wiadomo, że w archiwach w Niemczech znajduje się teczka obiektowa tylko i wyłącznie dla osoby ks. Popiełuszki.

– Ten temat był tak ważny, że na czas między porwaniem ks. Jerzego a pogrzebem, jaki miał miejsce na początku listopada, Erich Mielke wprowadził specjalną gotowość operacyjną na granicach NRD – wskazał historyk.

To akta ciekawe, ale nie mają one żadnego związku z próbą dociekania okoliczności śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Scenariusz morderstwa przygotował wydział zajmujący się opozycją, a więc struktura, która dzięki swojej aktywności przedstawiała szefostwu Stasi i Erichowi Honeckerowi wiedzę na temat wydarzeń, jakie miały miejsce w Polsce. Jak się okazuje, NRD interesowała się kondycją władz PRL i ich stabilnością, w jaki sposób wydarzenia te mogły zdestabilizować układ polityczny, jaki wówczas obowiązywał. A nawet tym, czy będą one miały wpływ na społeczeństwo wschodnioniemieckie. – W dniach 3-4 listopada w 13 berlińskich kościołach wspominano zmarłego męczeńską śmiercią księdza i słuchano tam utworów Stanisława Moniuszki, a więc kompozytora pochodzącego z kraju zamordowanego – relacjonował prof. Żaryn. Interesowano się również osobami, które mogły być obecne na pogrzebie w Warszawie – wyjaśniał prof. Żaryn.

Doktor Piotr Gontarczyk z IPN mówił natomiast o odpowiedzialności Wojciecha Jaruzelskiego za zbrodnię. Zdaniem historyka, Jaruzelski od lat 40. był bardzo wrogo nastawiony do Kościoła katolickiego, odpowiadał za stalinizację wojska, jego upolitycznienie, upartyjnienie i marksistowską indoktrynację. Według niego, śmierć ks. Jerzego była dla Jaruzelskiego niewygodna ze względu na wizerunek Polski Ludowej, zalecał jednak oczernianie męczennika jako człowieka uwikłanego w działalność polityczną. – Nie ma żadnych dowodów, by partia i Jaruzelski przyczynili się do zaplanowania tej zbrodni. Przypominam jednak, że nie był to człowiek, który wziął się znikąd i mobilizował aparat bezpieczeństwa do walki z Kościołem, i z tego względu ponosi on odpowiedzialność za tę śmierć – mówił przedstawiciel IPN.

Za śmiercią ks. Jerzego Popiełuszki stały IV Departament SB i Jerzy Urban. Od końca 1983 r. działania SB zyskały oprawę propagandową dzięki działalności ówczesnego rzecznika rządu Jerzego Urbana. Machina propagandowa przeciw księdzu ruszyła z końcem 1983 r., a więc gdy nagłośniono rewizję SB, jaką przeprowadzono w mieszkaniu księdza, gdzie znaleziono podrzucone przez SB materiały wybuchowe i ulotki. Zaraz potem w „Ekspresie Wieczornym” Jerzy Urban pod pseudonimem opublikował tekst „Garsoniera obywatela Popiełuszki”, a potem relacjonował ten felieton na swojej konferencji prasowej. Był on cytowany w całej prasie i potem przedrukowany we wszystkich dziennikach rządowych. Tak było przez kolejne miesiące aż do uprowadzenia i zamordowania kapelana. Kulminacja nastąpiła we wrześniu 1984 r., gdy Urban sugerował, by przeciwników politycznych wysyłać na banicję. Potem ataki były silniejsze, inspiracje przychodziły także ze strony sowieckiej, np. w „Izwiestiach”, w których powielano informacje propagandy PRL. Potem pojawił się słynny paszkwil o „seansach nienawiści”, teksty te miały przygotować i usprawiedliwić zamordowanie ks. Jerzego. Co ciekawe, biuro rzecznika prasowego materiały na temat kapłana systematycznie zbierało jeszcze długo po jego męczeńskiej śmierci, na każdej konferencji informując o śledztwie, procesie.

Maciej Walaszczyk/Nasz Dziennik

źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/studium-mordu/

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Admin_DDN
 Tytuł: Re: 19X - Błogosławony ks.Jerzy Popiełuszko
PostNapisane: 17 paź 2014, o 12:45 
Offline
1000p
1000p
Postów: 6517
Skąd: Polska
http://www.popieluszko.net.pl/xjerzy/proces.php

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Admin_DDN
 Tytuł: Re: 19X - Błogosławony ks.Jerzy Popiełuszko
PostNapisane: 17 paź 2014, o 12:50 
Offline
1000p
1000p
Postów: 6517
Skąd: Polska
19 października przypada liturgiczne wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. 30 lat temu uprowadzono i zabito księdza Jerzego. Uroczystości związane z jego męczeństwem będą obchodzone w wielu miastach. - Mamy do czynienia z męczennikiem - z błogosławionym, który od samego początku uważany był za męczennika. Wielcy ludzie Kościoła poprzez kult od razu po śmierci uznali, że to była śmierć męczeńska – podkreślał kard. Kazimierz Nycz, rozpoczynając ogólnopolską konferencję naukową „Śmierć bł. ks. Jerzego Popiełuszki – nowe fakty” na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

„Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. we wsi Okopy na Białostocczyźnie. Był kapelanem związanym z "Solidarnością". Na sprawowanych przez niego w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu Mszach św. za Ojczyznę gromadziły się setki osób. Wielokrotnie był zastraszany i szykanowany przez SB i państwowe media, 19 października 1984 r. został porwany, a po brutalnym pobiciu wrzucony do Wisły na tamie koło Włocławka. Grób ks. Jerzego przy warszawskim kościele św. Stanisława Kostki stał się miejscem pielgrzymek Polaków oraz wiernych i turystów z całego świata” – czytamy na episkopat.pl.

- Ks. Popiełuszko z pewnością może być wzorem kapłana na dzisiaj, kapłana mocno zaangażowanego w swoją działalność, bliskiego ludziom, pełnego wiary, ale też kochającego Ojczyznę, bliskiego sprawom każdego człowieka i bliskiego sprawom Ojczyzny. To jest ideał każdego kapłana, żeby tak umieć ludzi do Pana Boga przyciągać – powiedział ks. prof. Józef Naumowicz, notariusz procesu kanonizacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki.

Obchody męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki zaplanowano w całej Polsce. Najważniejsze z nich odbędą się w Warszawie, Bydgoszczy, Włocławku i Górsku – czyli miejscach związanych z życiem i tragiczną śmiercią Błogosławionego.

Przedstawiamy plany uroczystości:

Górsk, 17 października

- godz. 10.30 modlitwa przy krzyżu - w miejscu uprowadzenia, uroczysta procesja do kościoła parafialnego;
- godz. 11.30 msza św. za Ojczyznę i kanonizację bł. ks. Jerzego Popiełuszki, koncert, poświęcenie nowego Centrum Edukacji Młodzieży im ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku, zwiedzanie Centrum Edukacji oraz Muzeum multimedialnego o bł. ks. Jerzym Popiełuszce;

Włocławek, 18 października

- godz. 14.00 mały parking na zaporze. Przejście procesji z udziałem pocztów sztandarowych do sanktuarium przy ul. Płockiej;
- godz. 14.50 powitanie gości i pocztów sztandarowych;
- godz. 15.00 msza święta polowa z udziałem księży biskupów;
- po mszy świętej składanie wiązanek kwiatów w kaplicy pod relikwiami ks. Jerzego;

Warszawa, 19 października, Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, przy ul. Hozjusza 2

- godz. 16.30 składanie kwiatów przez NSZZ „Solidarność” na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki;
- godz. 17.00 rozpocznie się msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Ks. Bp Rafała Markowskiego;
- po Mszy świętej koncert pt. „Wierzę w świętych obcowanie”, w którym zagrają aktorzy scen warszawskich oraz chór Vocem Tuam;
- po koncercie złożenie wieńców przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki.

Radom, 19 października, przy ul. Chałubińskiego/Planty

- godz. 11.20 zbiórka pocztów sztandarowych;
- godz. 11.30 modlitwa różańcowa;
- godz. 11.50 wprowadzenie relikwii ks. Jerzego w asyście pocztów sztandarowych;
- godz 12.00 uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny;
- godz 13.00 montaż słowno-muzyczny poświęcony ks. Jerzemu – „Droga do męczeństwa”.

Koszalin, 19 października

- godz. 14:30 okolicznościowy program artystyczny;
- godz. 16:00 uroczysta msza święta koncelebrowana prze JE Biskupa Krzysztofa Zadarko;
- godz. 17:00 złożenie kwiatów, zapalenie zniczy pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Dobre Miasto, 19 października

Wprowadzenie oraz poświęcenie figury Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki do Bazyliki Mniejszej w Dobrym Mieście. Początek mszy św. o godz. 11.30.źródło: http://niezalezna.pl/60505-19-pazdziern ... oczystosci

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Admin_DDN
 Tytuł: Re: 19X - Błogosławony ks.Jerzy Popiełuszko
PostNapisane: 19 paź 2014, o 22:37 
Offline
1000p
1000p
Postów: 6517
Skąd: Polska
Oddali hołd bł. ks. Jerzemu. 30. rocznica męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności”Obrazek
foto: Magdalena Piejko


Kilka tysięcy osób uczestniczyło w obchodach 30-lecia śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, które odbyły się w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. – Ksiądz Jerzy wielokrotnie zachęcał do działania, do sprzeciwiania się złu. Wielokrotnie podkreślał, że bezczynność zwyczajnych, uczciwych ludzi rozzuchwala zło – przypominał podczas kazania biskup Józef Guzdek podkreślając współczesną wartość nauczania jednego z największych, jak określił biskup błogosławionego księdza Popiełuszkę, proroków XX wieku.

Przed mszą przy grobie ks. Popiełuszki ustawiło się kilkadziesiąt pocztów sztandarowych. Setki reprezentantów „Solidarności” z całej Polski złożyło wieńce przy grobie księdza Jerzego. Tłum ludzi, w którym najwidoczniejsze były sztandary „Solidarności” górników, hutników, lekarzy z całej Polski oraz wrocławskiej „Solidarności Walczącej” ustawiał się na placu przed kościołem już kilka godzin przed uroczystą mszą. Przed kościołem zapalono tysiące zniczy. Uczestnicy mszy przynieśli transparenty z hasłami, m.in. „Polska Bogiem silna”, „Dzisiaj także potrzeba świętych” oraz „Polska potrzebuje prawdy”.

Zgromadzeni oklaskami przyjęli rodzinę błogosławionego. Msze odprawiał także ksiądz Stanisław Małkowski.

– Ksiądz Jerzy jest symbolem moralnej odwagi, ważnej w każdym czasie i miejscu. Także dziś przypomina światu, że trzeba przeciwstawiać się potędze zła. Ksiądz Jerzy wielokrotnie przekonywał, że nie wolno pozostać biernym i nie reagować na łamanie praw człowieka oraz poniżanie jego godności. Uważał, że bezczynność zwyczajnych, uczciwych ludzi, rozzuchwala sługi zła, dlatego wiele razy zachęcał do działania. Nie daj się zwyciężyć złu – to jego wciąż aktualne przesłanie – mówił podczas homilii biskup Guzdek. – Nie zachowasz w pełni godności,gdy w jednej kieszeni będziesz nosił różaniec, a w drugiej książeczkę innej ideologii. Nie możesz jednocześnie służyć dwóm panom – przypomniał słowa kapelana „Solidarności”.

– Zmagaj się z wrogami prawdy i kościoła oraz wszelkimi przejawami pogardy do drugiego człowieka i niesprawiedliwości, poniżenia, ludzkiej godności, bądź strażnikiem granicy między dobrem a złem, którą wyznaczył Bóg – wskazywał biskup przesłanie Popiełuszki, które według niego wciąż różne siły starają się zamazywać.

Obrazek
fot. Magdalena Piejko

Zgromadzeni wspominali atmosferę panującą w tym miejscu 30 lat temu. – Było wtedy strasznie zimno. Przez całą noc staliśmy w kolejce do kościoła, która sięgała aż do Placu Inwalidów. Staraliśmy okryć sobie nogi gazetami. To było straszne przeżycie, staliśmy w tej kolejce z małymi dziećmi – mówiła pani Barbara, emerytowana nauczycielka języka polskiego. – Tutaj, u niego w parafii, zawsze jest rodzinnie, tutaj przychodzą ludzie wiary, którzy trzymają się jej swoimi korzeniami, niezmiennie od pokoleń – dodawała.

– Dla mnie ksiądz Jerzy już jest świętym. To jeden z najwybitniejszych Polaków, zaraz po papieżu. Niezwykły Polak, z którego my śmiertelnicy możemy brać przykład – mówił Eugeniusz Jabłoński, który od lat wraz z innymi członkami bolesławieckiej „Solidarności” przyjeżdża do parafii Stanisława Kostki w Warszawie na uroczystości ku czci błogosławionego księdza Jerzego.

– Ksiądz Popiełuszko reprezentuje postawę bardzo męską, co dzisiaj jest dla nas wzorem i powinno być wzorem dla wielu – przyznali zgodnie Daniel i Mateusz, podchorążowie z Głównej Szkoły Pożarniczej. – Pamiętamy o wsparciu, jakiego ksiądz Jerzy udzielał podczas strajków podchorążym. To było dla nich po ludzku ogromnie ważne, dlatego czymś naturalnym jest służba tutaj dzisiaj przy jego grobie – tłumaczyli.

Po mszy odbył się koncert pt. „Wierzę w świętych obcowanie”, na którym wystąpili m.in. Anna Seniuk, Danuta Szaflarska, Piotr Bajor i Radosław Pazura. W koncercie wziął udział także chór Voceum Tuam. Po koncercie wszyscy zgromadzeni złożyli kwiaty przy grobie błogosławionego. Uroczystości warszawskie były zwieńczeniem ogólnopolskich obchodów męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności”.


Obrazek
fot. Magdalena Piejko

Obrazek
fot. Magdalena Piejko


źródło: http://niezalezna.pl/60585-oddali-hold- ... lidarnosci

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


    |    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

..
Skocz do:  
cron

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.
Czytając to Forum DDN, wyrażam swoją Miłość do Maryi i Jezusa Chrystusa, wierząc w Jego Wszechmoc i Miłosierdzie.

"Od Prawdy zależy przyszłość naszej Ojczyzny" - święty Jan Paweł II


Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy Jezu Ufam Tobie!

+ Ewangelia na każdy dzień     + Pismo Święte     + Katechizm Kościoła Katolickiego     + Portal Radio Maryja     + Słuchaj Radia Maryja, przez internet   
Użytkowanie witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Polityka cookies. ;   Polityka prywatności.