Forum DDN - Drogowskazy do Nieba.

  



Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
Post: 3 maja 2013, o 14:31 
Offline
1000p
1000p

Rejestracja: 28 gru 2006, o 10:35
Posty: 6446
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

UWAGA!
Obecnie święto jest przeniesione na 2 maja.


Trzeciego maja obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Ustanowił ją w 1920 Ojciec św. Benedykt XV. Uroczystość nawiązuje do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przez Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza ? powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody Uroczystości Maryi Panny Królowej Polski odbędą się dziś w całej Polsce. Główne z udziałem Episkopatu Polski rozpoczęły się już wczoraj na Jasnej Górze.

Jak powiedział ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, Polacy od wielu pokoleń czczą Najświętszą Matkę. Powierzają Jej swoje życie i proszą o wstawiennictwo u Syna. Ks. abp dodał, że miejscem szczególnym dla naszego narodu jest Jasna Góra, w której historię wpisała się historia Polski. WIĘCEJ
http://www.radiomaryja.pl/kosciol/urocz ... -polski-2/



Prof. Jan Żaryn, historyk, zwrócił uwagę na wymiar dzisiejszego dnia. Powiedział, że to święto wdzięczności i pamięci.

- 3 maja to wielkie święto maryjne związane z wdzięcznością i pamięcią o tym, że mamy Królową Korony Polskiej, mamy opiekunkę i pośredniczkę. Ona wyjednała nam ? polskiemu narodowi, państwu ? wiele ważnych łask od Pana Boga. Ta pamięć jest ? dla mnie, jako historyka ? w jakiejś mierze zwieńczona bardzo ważnym wydarzeniem. 3 maja 1966 rok, rok milenijny i centralne obchody na Jasnej Górze ? akt oddania Matce Bożej dokonany przez kard. Stefana Wyszyńskiego ? powiedział prof. Jan Żaryn, historyk.
W dzisiejszych uroczystościach na Jasnej Górze uczestniczyć będą biskupi zgromadzeni na obradach Konferencji Biskupów Diecezjalnych.








3 maja
Jedno z najważniejszych świąt państwowych

Wypowiedź dr. Macieja Wojtackiego dla Radia Maryja


Jest kilka powodów dla których rocznica Konstytucji 3 Maja ? po dzień dzisiejszy ? jest jednym z najważniejszych świąt państwowych. Uchwalona w niezmiernie trudnym momencie ? w oczekiwaniu na rozwój sytuacji europejskiej ? miała, w założeniu jej twórców, być lekarstwem na choroby trawiące III RP.

O doniosłości tego aktu mówili współcześni nakazując świętować rocznicę Konstytucji. Po odzyskaniu niepodległości było to jedno z najważniejszych świąt państwowych, którego obchody miały niezwykle uroczysty i symboliczny charakter. Podkreślano ciągłość państwa Polskiego, a w II RP nawiązywano szczególnie do dorobku zarówno politycznego, jak i filozoficznego Konstytucji 3 Maja.

Konstytucja 3 Maja określała wyraźnie nowe ramy ustrojowe RP. Wprowadzała reformy, których celem było zlikwidowanie dotychczasowych wypaczeń, a z drugiej strony wzmocnienie wewnętrznej spoistości państwa. Byt państwa był zagrożony zaborczymi dążeniami ościennych mocarstw: Prus, Austrii i Rosji.

Trzeba również podkreślić, że Konstytucja 3 Maja poprzedzona była kilkoma ważnymi uchwałami, na których na czoło wybija się m.in. prawo o miastach z kwietnia 1791 roku.

Konstytucja 3 Maja wprowadzała nowy model ustroju politycznego Rzeczpospolitej. Opierał się on na następujących fundamentach:

- dorobku polskiej myśli polityczno-prawnej w poprzednim wieku w kwestii przede wszystkim zasad naczelnych,

- oświeceniowej zasady trójpodziału władz,

- doświadczeniach innych państw, przede wszystkim brytyjskiego konstytucjonalizmu, na którym się wzorowano określając rolę króla w nowej konstytucji.

Do najważniejszych reform Konstytucji 3 Maja zaliczamy przede wszystkim zlikwidowanie złotej wolności szlacheckiej ? słynnego liberum veto oraz wolnej elekcji. To były dwie główne patologie drążące RP w poprzednich wiekach. W zamian wprowadzono między innymi zasadę dziedzicznej monarchii. Miała ona umocnić byt państwa poprzez stabilne rządy monarchii Wettinów.

Poza tym trzeba również wskazać, że opierając się na zasadzie podziału władzy nowa Konstytucja wyraźnie określała uprawnienia poszczególnych organów np. nadając najwyższą władzę wykonawczą straży praw, na czele której stał król. Podkreśla ona oczywiście niezależność władzy sądowniczej oraz uchwałodawcze, kompetencje Parlamentu: Sejmu i Senatu. Choć wydaje się, że właściwsze z polskiej perspektywy jest mówienie o pojęciu Izby Poselskiej Senatu, które łącznie określamy mianem Sejmu.

Dzisiaj ? po ?89 roku ? mamy świadomość, że Konstytucja 3 Maja uchwalona pod koniec XVIII wieku była pierwszą europejską, a drugą na świecie Konstytucją, w nowoczesnym tego słowa znaczeniu.

Wypowiedź dr. Macieja Wojtackiego

źródło: http://www.radiomaryja.pl/polecamy/jedn ... nstwowych/

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Na górę
Post: 3 maja 2013, o 14:33 
Offline
1000p
1000p

Rejestracja: 28 gru 2006, o 10:35
Posty: 6446
2013 . 05 . 03
222 Rocznica uchwalenia konstytucji 3 maja


http://www.radiomaryja.pl/informacje/22 ... ji-3-maja/

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Na górę
Post: 3 maja 2023, o 13:52 
Offline
1000p
1000p

Rejestracja: 28 gru 2006, o 10:35
Posty: 6446
Dziś, 3 maja (2023r) w Kościele Katolickim w Polsce obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Święto 3 maja nawiązuje do jednych z najważniejszych wydarzeń z historii Polski jakimi były: obrona Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., śluby króla Jana Kazimierza - powierzenie królestwa opiece Matki Bożej. Uroczystość państwowa nawiązuje do uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Po zwycięstwie pod Częstochową, 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, król Jan Kazimierz w obecności duchowieństwa, szlachty i ludu uroczyście ogłosił Matkę Bożą Częstochowską Królową Polski. Uznając, że Polska została ukarana za swoje grzechy i uciskanie mniej zamożnych, obiecał rządzić sprawiedliwie.

Przeczytaj artykuł na naszej stronie internetowej "Matka Boska Częstochowska"

Po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej, biskupi polscy zwrócili się do Stolicy Apostolskiej z prośbą rozszerzenia tego święta na cały kraj. Jako datę zaproponowano dzień 3 maja.

Święto zatwierdzone zostało oficjalnie w 1920 roku przez papieża Benedykta XV.

Święto wyraża wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi.

Kult Matki Bożej jako Królowej Polski ma długa historię. Przykładem może być "Bogurodzica", najstarsza polska pieśń religijna, która przez wieki pełniła rolę narodowego hymnu.

W 1908 r. papież Pius X zezwolił na wpisanie wezwania „Królowo Polski” na stałe do Litanii Loretańskiej.

3 maja 1966 r. w 300 rocznicę królewskich ślubów, Episkopat Polski pod przewodnictwem prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego dokonał Milenijnego Aktu Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za Wolność Kościoła i powierzenia Narodu Polskiego Jej opiece na kolejne 1000 lat.

Tekst Aktu zatwierdził papież Paweł VI, nazywając go „aktem religijnym najwyższej rangi”.

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.
Czytając to Forum DDN, wyrażam swoją Miłość do Maryi i Jezusa Chrystusa, wierząc w Jego Wszechmoc i Miłosierdzie.

"Od Prawdy zależy przyszłość naszej Ojczyzny" - święty Jan Paweł II

Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy Jezu Ufam Tobie!