Forum DDN - Drogowskazy do Nieba.
  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
Piorko
 Tytuł: Owoce Ducha Świętego
PostNapisane: 8 lip 2014, o 16:56 
Offline
0p
0p
Avatar użytkownika
Postów: 5
Owoce Ducha Świętego

Ci, którzy należą do Chrystusa Jezusa, ukrzyżowali ciało swoje z jego namiętnościami i pożądaniami.
Mając życie od Ducha, do Ducha się też stosujemy (Ga 5, 24-25)


Duch Święty, który pochodzi od Ojca i Syna, jest zarówno darem (charisma) od Boga, jak i osobą obdarowującą (Paraklet), a zatem stanowi źródło wszystkich darów. Chrystus po Zmartwychwstaniu zapowiedział Apostołom, że zostaną napełnieni Duchem Świętym, co rzeczywiście stało się w dniu Pięćdziesiątnicy. Odtąd otrzymuje Go każdy ochrzczony, jako dar życia i apostolskiej misji. Przejawem działalności w nas Ducha Świętego są nie tylko dary zwyczajne (mądrości, rozumu, umiejętności, rady, męstwa, pobożności, bojaźni Bożej oraz pokuty i umartwiania) i nadzwyczajne (języków, uzdrawiania, cudów, proroctwa, rozróżniania duchów), lecz także owoce: miłość, radość, pokój, dobroć i dobrotliwość, wierność, cichość, cierpliwość, wyrozumiałość, łagodność, skromność, opanowanie, powściągliwość i czystość.

Duch Święty, przez którego żyje w nas Jezus, prowadzi nas przez życie i uświęca, czyniąc nas Sługami Bożymi. Jest siłą, która popycha nas do przodu, abyśmy spełniali wolę Bożą. Daje nam moc do działania. Najważniejszym naszym zadaniem jest kochać, czyli wypełniać przykazania Boże. Chrystus pragnie, abyśmy wzajemnie się miłowali poprzez słowa i czyny. Ten kto miłuje, zawsze czyni dobro. Dlatego Duch Święty hojnie obdarowuje nas swymi darami i owocami, uczy nas oraz przypomina słowa Jezusa i pomaga wprowadzać je w życie. To wewnętrzny nauczyciel, dzięki któremu poznajemy prawdę o Bogu i o nas samych. Duch otwiera nam oczy i pomaga wzrastać, a tym samym jednoczyć się z Chrystusem i osiągnąć wieczne szczęście.

Obecność i działanie w nas Ducha Świętego objawia się w owocach, które On nam daje. A daje nam je po to, abyśmy mogli żyć w Prawdzie i świadczyć o miłości Chrystusa, nawracać i tworzyć jedność, tj. Kościół - mistyczne ciało Chrystusa. Duszą tego Ciała jest Duch Święty, który tak rozdziela swe dary i owoce, aby poszczególne jego członki mogły posługiwać się nimi dla dobra całego organizmu. Prawem rządzącym tym Ciałem jest miłość, do której Duch pobudza wszystkich.

Owoce Ducha Świętego, które możemy nazwać także cnotami, jednoczą Kościół i wprowadzają w nim harmonię. Powinny one istnieć u każdego chrześcijanina, służąc jego duchowemu wzrostowi.
Każdy człowiek może osiągnąć wymienione powyżej cnoty; został przecież stworzony na obraz i podobieństwo Boga. Drogą ku temu jest wyrzeczenie się grzechu. Możemy to uczynić całkowicie poddając się działaniu w nas Ducha Świętego.

Za kryterium podziału owoców Ducha Świętego przyjmujemy rożne ich odniesienia: do Boga (miłość, radość, pokój), do bliźniego (wyrozumiałość, dobroć i dobrotliwość, cierpliwość, wierność, łagodność, skromność) i nas samych (powściągliwość i czystość).

Istnieje 12 podstawowych owoców Ducha Świętego, o których jest mowa m.in. w Apokalipsie św. Jana:
Pomiędzy rynkiem Miasta a rzeką, po obu brzegach, drzewo życia rodzące dwanaście owoców - wydającym swój owoc każdego miesiąca -a liście drzewa służą do leczenia narodów.

Gorąco polecam książkę Giuseppe D'Amore, Owoce Ducha Świętego, Kraków 2010 (wyd. Esprit)

_________________
Z Bogiem i Maryją.


Góra   
  Zobacz profil      
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


    |    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

..
Skocz do:  
cron

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.
Czytając to Forum DDN, wyrażam swoją Miłość do Maryi i Jezusa Chrystusa, wierząc w Jego Wszechmoc i Miłosierdzie.

"Od Prawdy zależy przyszłość naszej Ojczyzny" - święty Jan Paweł II


Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy Jezu Ufam Tobie!

+ Ewangelia na każdy dzień     + Pismo Święte     + Katechizm Kościoła Katolickiego     + Portal Radio Maryja     + Słuchaj Radia Maryja, przez internet   
Użytkowanie witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Polityka cookies. ;   Polityka prywatności.